اروین هیکس: توانستیم روابط بین آمریکا و اقلیم کوردستان را عمیقتر و وسیعتر کنیم

"همیشه به دوستی با شما احترام خواهم گذاشت"
اروین هیکس، سرکنسول سابق ایالات متحده در اقلیم کوردستان
اروین هیکس، سرکنسول سابق ایالات متحده در اقلیم کوردستان

اربیل (کوردستان٢٤) – سرکنسول سابق آمریکا در اقلیم کوردستان، دوران ماموریت خود در اقلیم را "فراموش ناشدنی" توصیف و تاکید کرد که توانسته‌اند روابط بین آمریکا و اقلیم را عمیقتر و وسیعتر کنند.

اروین هیکس، سرکنسول سابق ایالات متحده در اقلیم کوردستان که اخیرا ماموریت او در اقلیم پایان یافته است، امروز پنجشنبه با انتشار ویدویی در صفحه رسمی کنسولگری آمریکا در شبکه اجتماعی ایکس، با مردم کوردستان وداع کرد.

او در این ویدیو سخنان خود را با جمله‌ای از ویلیام شکسپیر، نمایشنامه نویس معروف، آغاز کرده است: "وداع، یک غم شیرین است... به شما نمی‌گویم خداحافظ، می‌گویم به امید دیدار".

آقای اروین هیکس، می‌افزاید:"همیشه به دوستی و آغوش گرم شما که در سالهای ماموریتم به عنوان سرکنسول در اینجا به من ارزانی داشتید، احترام خواهم گذاشت".

همچنین دوران ماموریت خود در اقلیم کوردستان را "فراموش ناشدنی" توصیف کرده است و می‌گوید:"توانستیم روابط بین آمریکا و اقلیم کوردستان را عمیقتر و وسیعتر کنیم".

و نیز تاکید کرده است:"برای مردم عزیز اقلیم کوردستان آرزوی موفقیت می‌کنم، به ویژه دوستان جدیدم در اربیل، دهوک، سلیمانیه و حلبچه".

سرکنسول سابق آمریکا در اقلیم کوردستان، در پایان پیام ویدیویی خود، خاطرنشان کرده:"ضروری است که یک خانه متحد همیشه در حال رشد باشد".

اروین هیکس، در ماه اوت ٢٠٢٢ به طور رسمی به عنوان سرکنسول ایالات متحده در اقلیم کوردستان، آغاز به کار کرد. پیش از او روبرتو پالادینو این سمت را در دست داشت.

آمریکا در سال ٢٠٠٧ دفتر نمایندگی خود را در اقلیم کوردستان گشود، و در سال ٢٠١١ به طور رسمی در پایتخت اقلیم، کنسولگری افتتاح کرد.

قرار است ساختمان جدید کنسولگری آمریکا که مساحت آن ٥١ هکتار اعلام شده، در ماه مارس ٢٠٢٤ در پایخت اقلیم، افتتاح شود.

اقلیم کوردستان و آمریکا در سال ٢٠١٦ تفاهم‌نامه همکاری امضا کرده‌اند، این تفاهم‌نامه در ٢١ سپتامبر ٢٠٢٢ تمدید شد.

بر پایه تفاهمنامه که بین وزارت امور پیشمرگ اقلیم کوردستان و وزارت دفاع آمریکا، امضا شده است، اقلیم کوردستان و ایالات متحده در راستای حفاظت از ارزش‌های عمومی و اصول دموکراسی، آزادی و همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان و جوامع کوردستان، در کنار هم خواهند ماند و ایالات متحده به حمایت از نیروهای پیشمرگ در نبرد با داعش و انجام اصلاحات در وزارت امور پیشمرگ ادامه خواهد داد.

ب.ن