سرکنسول جدید آمریکا در اقلیم کوردستان تعیین شد

روزنامه‌نگار و سرکنسول آمریکا در پاکستان بوده است
تغییر سرکنسول در اقلیم کوردستان، به عنوان بخشی از برنامه‌های وزارت امور خارجه آمریکا، هر سال انجام می‌شود
تغییر سرکنسول در اقلیم کوردستان، به عنوان بخشی از برنامه‌های وزارت امور خارجه آمریکا، هر سال انجام می‌شود

اربیل (کوردستان٢٤) – سرکنسول جدید آمریکا در اقلیم کوردستان، تعیین شد و رئیس اداره روابط خارجی اقلیم، آغاز به کار وی را تبریک گفت.

سفین دزه‌ایی، رئیس اداره روابط خارجی اقلیم کوردستان، امروز یکشنبه با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس، از آغاز بە کار مارک استروه، به عنوان سرکنسول جدید آمریکا در اقلیم کوردستان، استقبال کرد.

مارک استروه، روزنامه‌نگار و دیپلمات کهنه‌کار در امور خاورمیانه است که پیش از این در شهرهای بصره و حله عراق فعالیت داشته است. او همچنین سرکنسول ایالات متحده در کراچی پاکستان بوده است.

پیش از او اروین هیکس این سمت را در دست داشت که در مراسم تودیع خود در هفدهم اوت، اعلام کرد:" توانستیم روابط بین آمریکا و اقلیم کوردستان را عمیقتر و وسیعتر کنیم".

تغییر سرکنسول در اقلیم کوردستان، به عنوان بخشی از برنامه‌های وزارت امور خارجه آمریکا، هر سال انجام می‌شود و هر سرکنسول به مدت یک سال خدمت می‌کند.

آمریکا در سال ٢٠٠٧ دفتر نمایندگی خود را در اقلیم کوردستان گشود، و در سال ٢٠١١ به طور رسمی در پایتخت اقلیم، کنسولگری افتتاح کرد.

قرار است ساختمان جدید کنسولگری آمریکا که مساحت آن ٥١ هکتار اعلام شده، در ماه مارس ٢٠٢٤ در پایخت اقلیم، افتتاح شود.

اقلیم کوردستان و آمریکا در سال ٢٠١٦ تفاهم‌نامه همکاری امضا کرده‌اند، این تفاهم‌نامه در ٢١ سپتامبر ٢٠٢٢ تمدید شد.

بر پایه تفاهمنامه که بین وزارت امور پیشمرگ اقلیم کوردستان و وزارت دفاع آمریکا، امضا شده است، اقلیم کوردستان و ایالات متحده در راستای حفاظت از ارزش‌های عمومی و اصول دموکراسی، آزادی و همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان و جوامع کوردستان، در کنار هم خواهند ماند و ایالات متحده به حمایت از نیروهای پیشمرگ در نبرد با داعش و انجام اصلاحات در وزارت امور پیشمرگ ادامه خواهد داد.

ب.ن