مخالفان کوردها در کرکوک علیه حضور پارت دموکرات کوردستان تظاهرات کردند

پارت دموکرات کوردستان بر حضور قانونی خود در کرکوک پافشاری می‌کند

اربیل (کوردستان۲۴)- افراد وابسته به حشدالشعبی و اعراب غیربومی در کرکوک در تظاهراتی در مخالفت با واگذاری ساختمان دفتر شورای رهبری پارت دموکرات کوردستان در این شهر جاده‌ی کرکوک به اربیل را بستند.

محمد شیاع سودانی، نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق فدرال در اوایل ماه جاری میلادی دستور واگذاری دوباره‌ی ساختمان‌های دفاتر پارت دموکرات کوردستان در شهر کرکوک را صادر کرده بود. این اقدام نخست‌وزیر عراق با مخالفت برخی از ترکمن‌ها، حشد‌الشعبی و اعراب غیربومی کرکوک روبرو شد.

به گزارش خبرنگار کوردستان ۲۴، تاکنون اکثر ساختمان‌های وابسته به تشکیلات پارت دموکرات کوردستان در این شهر به این حزب باز گردانیده شده است، اما ساختمان مرکزی شورای استانی پارت دموکرات که پیشتر از سوی اشغالگران کرکوک غصب شده بود، همچنان در تصرف فرمانده‌ی عملیات کرکوک است. 

شهر کرکوک در ۱۶ ماه اکتبر سا ل ۲۰۱۷ میلادی با دسیسه و سازش یک جریان کوردی به اشغال نیروهای حشدالشعبی درآمد و پارت دموکرات کوردستان ضمن تخلیه‌ی نیروهایش از این شهر آن را شهری اشغالی توصیف کرد. اکنون پارت دموکرات کوردستان که با جریان‌های تشکیل‌دهنده‌ی چارچوب هماهنگی وارد ائتلاف تشکیل دولت عراق فدرال به نخست‌وزیری محمد شیاع سودانی شده است، خواهان بازپس‌گیری دفاتر حزبی خود در کرکوک شده است.

ائتلاف کوردها در انتخابات استانی سال ۲۰۰۵ در استان کرکوک ۲۶ کرسی از مجموع ۴۱ کرسی این انتخابات را از آن خود کرده بودند. اما از ١٦ اکتبر ٢٠١٧ یک استاندار تحمیلی عرب در این شهر همه‌ی نهادهای این استان را در دست خود قبضه کرده است.

اکنون استان کرکوک نیز مانند دیگر استان‌های عراق (به‌جز اقلیم کوردستان) در آستانه‌ی انتخابات شورای استان‌ها قرار دارد و ناظران می‌گویند که اعراب غیربومی و برخی از جریان‌های وابسته به حشدالشعبی با جوسازی علیه کوردها درصدد تحریک طرفداران خود برای حضور بر سر صندوق‌های رأی هستند.