دختر ایزدی نامزد رقابت‌های دوشیزه خاورمیانه و شمال آفریقا شد

"امیدوارم که صدای زنان کورد در جهان شوم"
گلستان گورو، فعال مدنی ایزدی
گلستان گورو، فعال مدنی ایزدی

اربیل (کوردستان٢٤) – نامزد کورد رقابت‌های دوشیزه خاورمیانه و شمال آفریقا، تاکید کرد که می‌خواهد صدای زنان کوردستان و زنان ایزدی را به جهان برساند.

گلستان گورو، دختر کورد ایزدی، نامزد رقابت‌های دوشیزه خاورمیانه و شمال آفریقا شد.

او تاکنون مراحلی از این رقابت‌ها را پشت سر گذاشته و امیدوار است که صدای زنان کورد در جهان شود.

گورو، اهل بخش خانک در استان دهوک، و فارغ التحصیل دانشکده پرستاری آن شهر است.

او به کوردستان٢٤ گفت:"من قصد دارم صدای زنان عراقی، به ویژه زنان کوردستان و زنان ایزدی را به جهان عرب و خارج از کشور برسانم. هدف من این است که پیام صلح را در سراسر جهان منتشر کنم، تا نشان دهم که زنان دارای توانایی‌های قابل توجهی هستند و توانمند هستند".

گلستان گفت که در مجموع ٤٠ بانوی عراقی در این رقابت‌ها شرکت می‌کنند که یکی از آنها به عنوان سفیر عراق انتخاب می‌شود.

سوزان سفر، رئیس موسسه توسعه توانایی‌های بانوان ایزدی (داک)، به کوردستان٢٤ گفت:"ما خوشحالیم که امروز زنان ایزدی در طیف گسترده‌ای از فعالیت‌ها شرکت می‌کنند و در نتیجه آن گلستان گورو با اعتماد به خود، به موفقیت دست یافته و بر ستم و سرکوب‌ها غلبه پیدا کرده است".

مسابقات دوشیزه خاورمیانه و شمال آفریقا – ٢٠٢٣، در اکتبر ٢٠٢٣ و در یک کشور عربی که هنوز مشخص نشده است، برگزار می‌شود. از اقلیم کوردستان نیز شماری از بانوان کورد در آن شرکت می‌کنند.

این رقابت‌ها با هدف توانمندسازی بانوان جوان و کمک به موفقیت آنها و همچنین گسترش آگاهی در مورد مسائلی که زنان منطقه با آن روبرو هستند، برگزار می‌شود.

و نیز امکان نمایش دستاوردهای بانوان جوان و ارتقای مهارت‌های رهبری آنها را فراهم می‌کند.

0

کوردهای ایزدی به عنوان یک جامعه دینی در طول تاریخ آزار و اذیت و خشونت‌های بسیاری را متحمل شده‌اند. آنها نسل‌کشی و ناچار به کوچ اجباری و آوارگی شده‌اند.

در سوم اوت ٢٠١٤ ستیزه‌جویان داعش، حمله گسترده‌ای را علیه شهر شنگال، مرکز کوردهای پیرو دین ایزدی، آغاز کردند که در نتیجه آن بیش از پنج هزار کورد ایزدی جان خود را از دست دادند و حدود دو هزار ٧٤٥ کودک ایزدی بی‌سرپرست شدند.

حمله داعشی‌ها، آواره شدن بیش از ٣٢٥ هزار کورد ایزدی را در پی داشت. داعشی‌ها همچنین شش هزار و ٤١٧ کورد ایزدی را ربودند که تاکنون سرنوشت دو هزار ٦٩٣ نفر از آنان نامعلوم است.

تاکنون ٨٥ گور دسته‌جمعی کوردهای ایزدی که توسط داعش قتل عام شده‌، در اطراف شنگال پیدا شده‌اند.

ب.ن