ائتلاف سنی‌های عراق از بازگشت پارت دموکرات کوردستان به شهر کرکوک حمایت می‌کند

پارت دموکرات کوردستان در پی اشغال شهر کرکوک در ۱۶اکتبر سال ۲۰۱۷میلادی دفاتر خود در این شهر را تخلیه کرده است

اربیل (کوردستان ۲۴)– یکی از رهبران ائتلاف رهبری سنی‌ها حمایت خود را از بازگشت و بازگشایی دفتر پارت دموکرات کوردستان در کرکوک اعلام کرد و گفت که دادگاه می‌تواند در حل این موضوع نقش داشته باشد.

خالد مفرجی، رهبر ائتلافس سنی‌ها، روز شنبه ١١ شهریور ۱۴۰۲، در یک کنفرانس خبری در کرکوک گفت ما از بازگشت پارت دموکرات کوردستان به کرکوک حمایت می‌کنیم زیرا این حزب یک حزب سیاسی است و حق مشارکت در روند سیاسی کرکوک را دارد، اما ما می‌خواهیم که بازگشت به مواضع سیاسی صلح‌آمیز باشد و به وقوع درگیری‌های سیاسی منجر نشود.،

به گفته‌ی خالد مفرجی، احزاب سیاسی در کرکوک که با به راه انداختن راهپیمایی از بازگشت پارت دموکرات کوردستان به شهر جلوگیری می‌کنند و می‌خواهند از این موضوع برای اهداف سیاسی و انتخاباتی استفاده کنند، به گفته وی: «این کار بد آنان بحران را عمیق‌تر می‌کند"

ائتلاف رهبری از ائتلاف‌های السیاده به رهبری خمیس‌خنجر "تقدم" به رهبری محمد حلبوسی برای انتخابات شورای استان کرکوک تشکیل شده است.

رئیس ائتلاف رهبری گفت که آنها با احزاب سیاسی در کرکوک و محمد شیاع سودانی نخست‌وزیر عراق برای یافتن راه‌حلی سریع و نهایی برای این موضوع (بازگشت پارت دموکرات کوردستان به کرکوک) گفتگو کرده‌اند.

وی گفت: نخست‌وزیر عراق باید در حل این موضوع نقش داشته باشد و همه احزاب سیاسی را در این موضوع متقاعد کند. «ما برای حل این موضوع گزینه‌های زیادی داریم که یکی از آنها این است که موضوع را به دادگاه بکشانیم؛ دادگاه قدرت دارد و می‌تواند در مسائل تعیین‌کننده ایفای نقش کند، آنها را حل کند و این می‌تواند گزینه‌ی خوبی باشد.

محمد شیاع سودانی نخست‌وزیر عراق فدرال، اوایل این ماه میلادی گذشته دستور تخلیه‌ی ساختمان غصب شده‌ی پارت دموکرات کوردستان و تعدادی دیگر از احزاب در کرکوک را صادر کرد تا بتوانند به شهر بازگردند و فعالیت‌های سیاسی خود را از سر بگیرند. اما طی روزهای گذشته تعدادی در مقابل ساختمان شورای رهبری استانی پارت دموکرات کوردستان با زدن چادر با این فرمان نخست‌وزیر عراق به مخالفت پرداخته و جاده‌ی اربیل به کرکوک را مسدود کرده‌اند. 

پارت دموکرات کوردستان در پی اشغال شهر کرکوک در ۱۶اکتبر سال ٢٠١٧میلادی دفاتر خود در این شهر را تخلیه کرده است.