یکی از اساتید زبان و ادبیات کوردی از دانشگاه سنندج اخراج شد

این استاد سال گذشته پس از قرائت بیان‌نامه‌ی اساتید دانشگاه سنندج بازداشت شده بود
بهروز چمن آرا استاد زبان و ادبیات کوردی در دانشگاه سنندج
بهروز چمن آرا استاد زبان و ادبیات کوردی در دانشگاه سنندج

اربیل (کوردستان ۲۴)– شوراهای صنفی دانشجویان ایران از اخراج بهروز چمن‌آرا، عضو هیئت علمی گروه زبان و ادبیات کوردی دانشگاه کوردستان سنندج به دنبال «نامه اداره کل اطلاعات» و تحت عنوان «رد صلاحیت عمومی» گزارش داد.

کانال شوراهای صنفی دانشجویان اخراج این استاد دانشگاه کوردستان را «تداوم حذف اساتید حامی دانشجویان» توصیف کرد و افزود که اداره‌ی کل اطلاعات استان سنندج در نامه‌ای «صلاحیت عمومی بهروز چمن‌آرا در کسوت هیئت علمی دانشگاه» را «رد» کرده و مدیران دانشگاه به استناد همین نامه به کار او پایان داده‌اند.

بهروز چمن‌آرا خود نیز شامگاه یک‌شنبه ۱۲ شهریورماه با انتشار تصویر نامه‌ای که خطاب به حامد قادر زاده، رئیس دانشگاه کوردستان نوشته است، خبر کانال شوراهای صنفی را تأیید کرد.

چمن‌آرا در این نامه نوشته که باوجود ارائه‌ی دو پرونده‌ی «تبدیل وضعیت استخدامی» و «پرونده‌ی تمدید سنوات پیمانی» در پایان سال ۱۴۰۱ به هیئت جذب دانشگاه و پایان فرایند بررسی آن، «به دلایل غیرعلمی و غیردانشگاهی»، از صدور حکم استخدامی با تمدید پیمانی او «ممانعت» شده است.

این استاد دانشگاه کوردستان در ادامه تأکید کرد که «با هماهنگی اداره‌ی حراست، نامه‌ای مکتوب از جانب اداره‌ی کل اطلاعات استان»، مبنی بر «رد صلاحیت عمومی برای ادامه‌ی خدمت در کسوت هیئت علمی دانشگاه» صادر و به‌صورت تلفنی به او ابلاغ شده است.

این استاد دانشگاه در نامه‌ی خود از رئیس دانشگاه کوردستان، خواست به‌طور رسمی و شفاف وضعیت «تمدید یا عدم تمدید» عضویتش در هیئت علمی این دانشگاه را «تعیین تکلیف» کند.

بهروز چمن‌آرا، روز شنبه ۵ آذرماه سال گذشته و پس از قرائت بیانیه‌ی اساتید دانشگاه کوردستان در محوطه‌ی این دانشگاه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و هشت روز بعد در یکشنبه ۱۳ آذر با تودیع وثیقه آزاد شد.