روسیە از برگزاری مانور مشترک ارمنستان و آمریکا نگران است

ارمنستان بە منظور حراست از خود بە غرب روی آورده است
نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان
نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان

اربیل(کوردستان۲۴)- وزارت دفاع ارمنستان می‌گوید هفته‌ی آینده میزبان یک مانور مشترک نظامی مشترک با آمریکا خواهد بود.

دولت ارمنستان با اعلام این موضوع تاکید کرده که هدف از این مانور که بین روزهای ۱۱ تا ۲۰ سپتامبر صورت خواهد گرفت، آماده‌سازی نیروهای این کشور برای شرکت در مأموریت‌های بین‌المللی حفظ صلح است.

یک سخنگوی ارتش ایالات‌متحده هم اعلام کرده که در این مانور ۸۵ سرباز آمریکایی و ۱۷۵ ارمنی حضور خواهند داشت.

به گزارش رویترز آمریکایی‌هایی که در این رزمایش شرکت خواهند کرد به تفنگ مسلح خواهند بود و از تسلیحات سنگین استفاده نمی‌کنند.

باوجود مقیاس کوچک این رزمایش، روسیه از انتشار اخبار مربوط به آن نگران شده و تأکید کرده که این رزمایش را با دقت زیر نظر خواهد داشت.

دمی‌تری پسکوف، سخنگوی کرملین در این رابطه گفت: «طبیعتاً چنین اخباری به‌ویژه در شرایط کنونی باعث نگرانی ما می‌شود. بنابراین، ما عمیقاً این اخبار را تجزیه‌وتحلیل و اوضاع را رصد خواهیم کرد.»

روسیه یک پایگاه نظامی در ارمنستان دارد و خود را قدرت برتر در منطقه قفقاز جنوبی می‌داند که تا سال ۱۹۹۱ بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بود.

از سوی دیگر نیروهای حافظ صلح روسیه حفظ صلح میان ارمنستان و آذربایجان را بر عهده دارند.

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان هفته‌ی گذشته در گفتگو با یک روزنامه‌ی ایتالیایی گفته بود اتکای صرف ارمنستان به روسیه یک اشتباه راهبردی بوده است.

پاشینیان گفت که جنگ روسیه باعث شده روسیه نتواند نیازهای امنیتی ارمنستان را تأمین و از ایروان در برابر آنچه او «تجاوزات باکو» خوانده حمایت کند.