دفتر سیاسی پارت دموکرات کوردستان در مورد اوضاع اقلیم کوردستان و عراق بیانیه‌ای صادر کرد

دفتر سیاسی پارت دموکرات کوردستان از دولت فدرال خواست حقوق مردم کوردستان را رعایت کند و احزاب سیاسی کوردستان را به اتحاد عمل دعوت کرد

اربیل (کوردستان ۲۴)–دفتر سیاسی پارت دموکرات کوردستان روز پنج‌شنبه ۱۶شهریور ۱۴۰۲ به ریاست پرزیدنت مسعود بارزانی تشکیل جلسه داد.

دفتر سیاسی پارت دموکرات کوردستان پس‌ازاین نشست، مشروح نقطه نظرات و درخواست‌های این حزب خطاب به مردم  کوردستان و عراق را در بیانیه‌ای منتشر کرد.

متن بیانه‌ی دفتر سیاسی پارت دموکرات کوردستان به این شرح است:

 نشست دفتر سیاسی پارت دموکرات کوردستان امروز تاریخ ١٦ شهریور ۱۴۰۲، به ریاست پرزیدنت مسعود بارزانی برگزار شد و پس از یک دقیقه سکوت برای روح پاک شهیدان روزهای اخیر کرکوک، موضوعات مهمی به شرح زیر در این نشست مورد گفتگو و تبادل‌نظر قرار گرفت:

١-‌ وقایع کرکوک: پس‌ازآنکه آقای محمد شیاع سودانی نخست‌وزیر عراق، بر اساس حقوق اساسی و  توافق اداره‌ی ائتلاف و دستور کار کابینه، دستور واگذاری ساختمان دفتر پارت دموکرات را صادر کرد.  اما  حاکمان و مقامات کرکوک از اجرای آن سر باز زدند و در پی این عمل آنان تعدادی از افراد اغتشاشگر و آشوبگر بدون آنکه مقامات دولتی جلوی آنان را بگیرند، مانع اجرای فرمان نخست‌وزیر شده و مسیر آمد و رفت مردم را مسدود کردند. اما وقتی‌که جمعی از شهروندان کورد به‌طور مسالمت‌آمیز خواستار باز شدن این مسیر شدند، یک گروه مسلح در پناه نیروهای امنیتی  آنان را مورد هدف قرار داده و درنتیجه تعدادی از جوانان کورد شهید شدند و تعداد دیگری زخمی گردیدند. این در حالی بود کسانی که چندین روز راه مردم را مسدود کرده بودند، حتی از آنان نخواستند که این مسیر را باز کنند. ماندگاری و سرافرازی برای شهیدان و شفای عاجل برای مجروحان این حملات. 

دفتر سیاسی خواهان تشکیل کمیته‌ای بی‌طرف متشکل از نمایندگان دولت فدرال و دولت اقلیم کوردستان برای تحقیق در موارد زیر است:

‌ • شناسایی دلایل مانع‌تراشی در اجرای تصمیم نخست‌وزیر.

• تحریک‌کنندگان اغتشاشات و اجرا نکردن فرمان نخست‌وزیر که برخی از آنان عضو پارلمان عراق و تعدادی هم در اداره‌ی کرکوک مسئولیت دارند، باید شناسایی شده و به دادگاه تحویل داده شوند.

• دستوردهندگان تیراندازی که منجر به شهادت شهروندانی شد که به‌طور مسالمت‌آمیز خواستار باز شدن مسیر بودند، شناسایی و به‌دست عدالت سپرده شوند.

• کسانی که به شهروندان غیرمسلح تیراندازی کردند و باعث شهادت و مجروح شدن آنان شدند، باید شناسایی و به‌دست عدالت سپرده شوند.

• بر اساس این بررسی‌ها باید برای جبران خسارت خانواده‌های شهدا و مجروحان و شهروندانی که خسارت مادی دیده‌اند تصمیم‌گیری شود.

۲‌ - در رابطه با روابط اقلیم کوردستان و دولت فدرال، پس از تشکیل ائتلاف اداره‌ی دولت در مورد جمعی از موضوعات سیاسی و اقتصادی توافق شد و همچنین در مورد کارنامه‌ی کابینه‌ی آقای سودانی هم توافق گردید که مجلس نمایندگان هم آن را برای اجرا تصویب کرد. اما متأسفانه باگذشت ٩ ماه تشکیل کابینه و این توافق، موادی که به اقلیم کوردستان مربوط هستند، اجرا نگردیده و از اجرای آنها جلوگیری می‌شود. در میان مواد موردتوافق ائتلاف تشکیل دولت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• قانون بودجه. وقتی که دولت فدرال لایحه‌ی بودجه را با توافق دولت اقلیم کوردستان تهیه کرد، سهم اقلیم مشخص شد. اما مجلس نمایندگان کل این لایحه را تغییر داد و ظلم زیادی به اقلیم کوردستان کرد. اکنون این قانون تغییر داده شده هم اجرا نمی‌شود که ظلم به زرگری در حق حقوق‌بگیران  و همه‌ی مردم کوردستان است.

• پس از صدور فرمان تحویل دادن ساختمان‌های دفاتر پارت دموکرات کوردستان از اجرای آن جلوگیری شد.

3.  دفتر سیاسی پارت دموکرات کوردستان بر اساس توافق‌نامه‌ی قبلی خواهان اجرای موارد زیر است:

• اداره و تصمیم‌گیری دولت باید بر اساس اصول مشارکت، توافق و توازن باشد و نقش نمایندگان جریان‌های سیاسی در تصمیم‌گیری‌های تعیین‌کننده‌ی اساسی باشد.

•  قانون مجلس فدرال همان‌طور که در قانون اساسی و برنامه‌ی ائتلاف اداره‌ی دولت پیش‌بینی شده است، باید اجرا شود و در این راستا قانونی در مجلس نمایندگان تصویب شود.

• باید لایحه‌ی نفت و گاز مطابق توافقنامه مشترک بین اقلیم کوردستان و دولت فدرال باعجله اقدام شود تا به‌زودی اجرای آن جایگزین اجرای قانون قبلی شود.

•  موضوع حقوق کارمندان کوردستان باید تفکیک شود و آنها هم مانند همه‌ی کارمندان عراقی حقوق ماهانه‌ی خود را دریافت کنند. این موضوع با دیگر موضوعات و مسائل سیاسی قاتى نشود.

• قانون دیوان عالی فدرال ا مطابق قانون اساسی اصلاح و اجرا بشود.

• تسریع در اجرای توافقنامه‌ی"شنگال" (سنجار) طبق توافقنامه‌ی بین دولت فدرال و دولت اقلیم کوردستان و همان‌طور که در برنامه‌ی ائتلاف اداره‌ی  دولت و دستور کار کابینه آقای محمد شیاع سودانی آمده است.

• ساختمان‌های دفاتر حزب ما و سایر نیروهای سیاسی در استان‌های نینوا، کرکوک و دیالی را برگردانید تا احزاب سیاسی بتوانند آزادانه فعالیت‌های سیاسی خود را انجام دهند.

۴ عراق و منطقه شرایط حساسی را سپری می‌کند. در بحران‌ها در پی هم انباشته شده‌اند و در حقیقت بحرانی ایجاد می‌شود تا بحران دیگری را لایه پوشانی بندند. بنابراین به صراحت می‌توان گفت که بحران در این کشور حل نمی‌شود، بلکه بحران و مشکلات مدیریت می‌شود، بنابراین کوردستان در چنین شرایطی در عراق و منطقه دوران حساس و مهمی را پشت سر می‌گذارد. در بحبوحه‌ی بحران عراق و منطقه و جهان هم دچار تغییر و تحولات بسیاری است. در این وضعیت برای حفظ نظام و یکپارچگی اقلیم کوردستان و دستاوردهای ملتمان درایت لازمه است و وظیفه‌ی پارت دموکرات کوردستان و همه‌ی طرف‌های دیگر کوردستان را سنگین‌تر می‌کند و وضعیت کنونی از ما می‌خواهد که برای رویارویی با بحران‌ها و چالش‌ها و حل‌وفصل مشکلات در مورد اقدامات و برنامه‌ها تجدید نظر  بشود و باسیاست عدم ارسال حقوق مردم و ایجاد موانع برای پیشرفت اقلیم کوردستان مبارزه بشود و قانون اساسی به‌طور کام و با ماده‌ی ۱۴۰ اجرا بشود. 

درنهایت خطاب  توده‌های مبارز کوردستان اعلام می‌کنیم که اتحاد همه‌ی احزاب سیاسی به‌طور خاص و مردم کرد به‌طور کلی برای عبور از این بحران و مشکلات ضروری است تا زندگی مناسب برای همه در همه ابعاد فراهم شود.

همچنین از مردم شرافتمند کرکوک، از همه‌ی اقلیت‌های آن می‌خواهیم آرام و شکیبا باشند. لازم است این  مسائل باید از طریق قانون و دادگاه حل شوند و اغتشاش ایجاد نشود و اجازه ندهید اخلالگران و اغتشاشگران وضعیت شهر را برهم بزنند. از همزیستی محافظت بشود و آشتی اجتماعی و ثبات در اولویت امور باشد.

 

دفتر سیاسی پارت دموکرات کوردستان

 

۷ سپتامبر ٢٠٢٣