آموزش زبان کوردی در دانشگاه هاروارد

"این اقدامات از اهمیت مسئله کورد برای غربی‌ها خبر می‌دهند"
جدول کلاس‌‌های آموزش زبان در دانشگاه هاروارد
جدول کلاس‌‌های آموزش زبان در دانشگاه هاروارد

اربیل (کوردستان٢٤) – در دانشگاه هاروارد، آموزش زبان کوردی بخشی از برنامه‌ درسی مقطع دکترا شد و یک استاد کورد آن را اقدامی مهم و مفید توصیف کرد.

بخش زبان و تمدن‌های خاور نزدیک در دانشگاه هاروارد، تدریس زبان کوردی – گویش سورانی را در برنامه آموزشی خود قرار داد.

احمد محمدپور، استاد انسان‌شناسی و جامعه‌شناسی که ماده درسی زبان کوردی را در دانشگاه هاروارد تدریس می‌‌کند، در صفحه رسمی خود در شبکه اجتماعی نوشته است:"بسیار مایه خوشحالی است که (دانشگاه هاروارد) برای اولین بار، زبان کوردی را به دانشجویان مقطع دکترا کە مایل به فراگیری آن هستند، آموزش می‌دهد".

او با اشاره به اینکه شماری از دانشجویان ثبت‌نام کرده‌اند، این اقدام را مهم و مفید توصیف کرد و گفت:" کتاب دکتر حیدر خضری را برای تدریس انتخاب کرده‌ام، به امید اینکه تعداد بیشتری از دانشجویان برای فراگیری زبان کوردی ثبت‌نام کنند و آموزش این زبان در دانشگاه هاروارد بیشتر توسعه پیدا کند".

در ایالات متحده به غیر از دانشگاه هاروارد، چند نهاد آموزشی دیگر زبان کوردی را آموزش می‌دهند، از جمله دانشگاه سنترال فلوریدا.

دانشگاه میزوری نیز در سال ٢٠٢٢، برگزاری دوره آموزش آنلاین زبان کوردی را برای علاقمندان در سراسر جهان اعلام کرد.

دیوید رمانو، استاد علوم سیاسی و کارشناس در مسئله کورد که از عوامل راه‌ندازی دورە آموزش آنلاین زبان کوردی است به کوردستان٢٤ گفت:"هدف ما این است که مردم به طور کلی و در سطوح مختلف زبان کوردی را بیاموزند".

همچنین دکتر جعفر شیخ‌الاسلامی، زبانشناس و استاد دانشگاه در اوتاوای کانادا، آموزش زبان کوردی در آمریکا را نشانه پیشرفت در مسئله کورد ‌دانست و گفت که این اقدامات از اهمیت مسئله کورد برای غربی‌ها خبر می‌دهند و برای پژوهشگرانی که در مورد کورد تحقیق می‌کنند بسیار مفید خواهد بود.
در سال ٢٠١٩ نیز شورای مدارس دولتی در شهر نشویل ایالت تنسی آمریکا، که شمار زیادی از کوردهای مهاجر را در خود جای داده، آموزش زبان کوردی را در برنامه درسی برخی مدارس قرار داد.

ب.ن