دفتر سیاسی پارت دموکرات کوردستان: دولت عراق در طول تاریخ توافقات را نقض کرده ‌است

"قیام کبیر ایلول اتفاق بزرگی در قرن بیستم بود"
نشان پارت دموکرات کوردستان
نشان پارت دموکرات کوردستان

اربیل (کوردستان٢٤) – دفتر سیاسی پارت دموکرات کوردستان، ضمن گرامیداشت سالیاد قیام کبیر ایلول، دولت عراق را به نقض مستمر توافقات در طول تاریخ، متهم کرد.

دفتر سیاسی پارت دموکرات کوردستان در سالیاد قیام ایلول، بیانیه‌ای منتشر و در آن تاکید کرد:" قیام کبیر ایلول اتفاقی بزرگ در قرن بیستم بود، قیام در دوره‌ای برپا شد کە جنگ سرد بلوک‌های شرق و غرب، در اوج خود بود و کشورهای حاکم بر بخش‌های مختلف کوردستان بر این دو بلوک تقسیم شده بودند، به طوریکه منافع نیروهای منطقه‌ای و بین‌المللی به سخن گفتن از منافع ملت کورد اجازه نمی‌داد".

همچنین تاکید کرده که پارت دموکرات کوردستان پس از قیام تموز ١٩٥٨ و پایان دوره پادشاهی، بە ویژه پس از بازگشت بارزانی جاودان از اتحادیه جماهیر شوروی، فضای فعالیت سیاسی را مناسب دید و به عنوان اولین حزب، به طور رسمی مجوز فعالیت را اخذ کرد.

و نیز خاطرنشان کرده که بازگشت ملا مصطفی بارزانی و استقبال گسترده از او در سراسر عراق، همچون یک قهرمان، اتفاق بزرگی بود که نیروی تازه‌ای به جامعه عراق، کوردستان و پارت دموکرات برای ادامه مبارزات بخشید.

در بیانیه آمده است:" ٦٢ مین سالیاد قیام کبیر ایلول را در شرایطی گرامی می‌داریم کە عراق و منطقه دور‌انی سخت را پشت سر می‌گذارند، اقلیم کوردستان که به مردم خود، خون شهدا و قانون اساسی عراق متکی است، توسط جریان‌های شوونیستی مورد ستم قرار گرفته و حق مردم کوردستان پایمال می‌شود".

دفتر سیاسی پارت دموکرات، تاکید کرده است:" پس از توافق بین دولت اقلیم کوردستان و دولت فدرال عراق به ریاست محمد شیاع السودانی، متاسفانه پشیمانی از توافق مشاهده می‌شود".

و نیز یادآور شده که در طول تاریخ عراق، چه در قیام ایلول و پس از آن نیز، توافقات انجام شده و بغداد به آنها عمل نکرده است. "امری که هیچ دستاوردی برای عراق نداشته و موجب بی‌ثباتی و بروز بحران عمیق شده است".

دفتر سیاسی پارت دموکرات کوردستان در خصوص اوضاع داخلی اقلیم کوردستان نیز بر همبستگی به عنوان تنها راه تضمین حقوق مردم کوردستان، تاکید کرده است.

ب.ن