مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی از عدم شفافیت اطلاع‌رسانی ایران در مورد فعالیت هسته‌ای خبر داد

ابراز تردید مدیرکل سازمان انرژی اتمی در مورد صلح‌آمیز بودن فعالیت اتمی ایران
رافائل گروسی، رییس سازمان بین‌المللی انرژی اتمی
رافائل گروسی، رییس سازمان بین‌المللی انرژی اتمی

اربیل (کوردستان۲۴)- نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از صبح روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر به‌وقت محلی در وین با حضور نمایندگان ۳۵ کشور عضو این شورا آغاز به‌کار کرد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر، در بیانیه‌ی خود، در نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت: راستی آزمایی و نظارت آژانس در ایران درباره توافق هسته‌ای (برجام)، به‌طور جدی تحت تأثیر تصمیم ایران در فوریه ۲۰۲۱ برای توقف کامل اجراء تعهدات هسته‌ای قرار گرفته است.

به گفته مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، این وضعیت با تصمیم بعدی ایران برای حذف تمام تجهیزات نظارتی و نظارت‌های مرتبط با توافق اتمی، تشدید شده است.

رافائل گروسی، با اشاره به «توقف بیش از دو سال و نیم از اجرا تعهدات ایران در قبال برجام، اجرا تعهدات پروتکلی و دسترسی آژانس به سایت‌ها و مکان‌های مرتبط در ایران»، افزود: وضعیت پس از تصمیم ایران، مبنی بر خارج کردن تمامی تجهیزات راستی آزمایی و نظارتی درباره برجام بدتر شد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، همچنین، با اشاره به آخرین گزارش خود درباره توافقنامه پادمانی با جمهوری اسلامی، درباره روند اجرا بیانیه مشترک با ایران که در چهارم مارس در تهران امضا شد نیز ابراز «تأسف» نموده و گفت: هیچ پیشرفتی در زمینه‌ی اجرا فعالیت‌های مقرر در بیانیه مشترک روز ۴ مارس ۲۰۲۳ حاصل نشده است.

رافائل گروسی، با بیان اینکه «ایران هنوز توضیحات فنی معتبری را درباره وجود ذرات اورانیوم با منشأ انسانی در ورامین و تورقوزآباد به آژانس ارائه نکرده است»، افزود: ایران، باید در این باره به آژانس توضیحات فنی و موثق ارائه دهد و آژانس را از مکان‌های فعلی مواد هسته‌ای یا تجهیزات آلوده مطلع کند.

رافائل گروسی افزود: هنوز ناهمخوانی موجود در ارزیابی میزان مواد هسته‌ای در تأسیسات غنی‌سازی اورانیوم (اصفهان) و اجرا کد اصلاحی ۳.۱ در تعهدات غیر داوطلبانه در توافق جامع پادمانی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حل‌وفصل نشده است. جمهوری اسلامی، پیش‌ازاین، نسبت به ادامه همکاری با آژانس درباره مسائل پادمانی باقی‌مانده در خصوص سه مکان موردنظر آژانس اعلام آمادگی کرده بود اما بر اساس گزارش آژانس، ابهامات درباره این موضوع هنوز باقی مانده است.

به گفته‌ی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، «مسائل پادمانی باقی‌مانده ناشی از تعهدات ایران ذیل توافقنامه‌ی جامع پادمان است و باید حل فصل شود تا آژانس در موقعیتی قرار گیرد که تضمین دهد برنامه‌ی هسته‌ای ایران، کاملاً صلح‌آمیز است».

مقامات جمهوری اسلامی ایران بر خلافت مدیرکل آژانس انرژی اتمی و غربی‌ها می‌گویند بر طبق فتوای علی خامنه‌ای با ساخت بمب اتمی مخالف هستند و از انرژی اتمی تنها برای اهداف صلح‌آمیز استفاده می‌کنند.