متیو میلر: از دولت عراق و مقامات اقلیم کوردستان می‌خواهیم که اختلافات درباره بودجه را حل کنند

"به طوری که به نفع همه مردم و بر مبنای قانون اساسی عراق باشد"
متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا
متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا

اربیل (کوردستان٢٤) – سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، خواستار حل اختلافات بین اربیل و بغداد، برمبنای قانون اساسی این کشور شد.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ١٣ سپتامبر، در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که چنانچه در نشست هیئت عالی هماهنگی آمریکا و عراق در ماه فوریه، تاکید کرده‌اند، از دولت عراق و مقامات اقلیم کوردستان می‌خواهند که اختلافات درباره بودجه را به گونه‌ای حل کنند که به نفع همه مردم عراق و بر مبنای قانون اساسی این کشور باشد.

به رغم توافقات بین دولت اقلیم کوردستان و دولت فدرال عراق، دولت این کشور تا کنون حاضر به اختصاص سهم اقلیم کوردستان از بودجه عمومی عراق، نشده است.

دولت اقلیم کوردستان، اعلام کرده که به کلیه تعهدات خود در قبال دولت فدرال عمل کرده و با اینکه به طور شفاف درآمدهای نفتی و غیرنفتی خود را واگذار کرده است، اما بغداد حاضر به اجرای توافقات انجام شده با اقلیم نیست.

مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان، روز چهارشنبه اعلام کرد که در سفر خود به بغداد، برای حل اختلافات، راه‌حل مسالمت آمیز در پیش می‌گیرند و تلاش خواهند کرد که تمامی استحقاقات مالی مردم اقلیم کوردستان و حقوق قانونی آنها تضمین شود.

ب.ن