بیانیه دفتر السودانی درباره دیدار وی با نخست وزیر اقلیم کوردستان

"دولت عراق در یافتن راه‌حل ریشه‌ای برای اختلافات با اقلیم کوردستان جدی است"
محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق و مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان
محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق و مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان

اربیل (کوردستان٢٤) – دفتر نخست وزیر عراق، اعلام کرد که در نشست امروز نخست وزیر اقلیم کوردستان و نخست وزیر عراق، بر تلاش دولت این کشور برای حل اختلافات قانونی و اداری، به طوری که بر معیشت شهروندان عراق و اقلیم تاثیر منفی نگذارد، تاکید شده است.

دفتر محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق، درباره نشست امروز مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان با السودانی در بغداد، بیانیه‌ای منتشر کرد.

بر پایه بیانیه در این دیدار بر یافتن راه‌حل مناسب برای اختلافات قانونی و مالی بین دولت فدرال و دولت اقلیم کوردستان بر مبنای قانون اساسی تاکید شده است.

همچنین السودانی تاکید کرده است که دولت او بر مبنای ثبات پایدار و پرهیز از اختلاف، کار می‌کند.

و نیز خاطرنشان کرده که دولت عراق در یافتن راه‌حل ریشه‌ای برای اختلافات با اقلیم کوردستان، جدی است.

در بیانیه آمده است که نخست وزیر عراق، اظهار داشته در راستای حل اختلافات قانونی و اداری، به طوری که بر معیشت شهروندان عراق و اقلیم کوردستان تاثیر منفی نگذارد، تلاش می‌کند.

صبح امروز پنجشنبه، نخست وزیر اقلیم کوردستان در راس هیئتی وارد بغداد، پایتخت عراق شد.

آقای بارزانی، درباره سفر امروز خود در شبکه اجتماعی ایکس، پیامی منتشر کرد و نوشت:"امروز در بغداد هستم تا با جناب نخست وزیر و سایر رهبران عراق، درباره حقوق قانونی مردم کوردستان و حل اختلافات، گفتگو کنم.

به رغم توافقات بین دولت اقلیم کوردستان و دولت فدرال عراق، دولت این کشور تا کنون حاضر به اختصاص سهم اقلیم کوردستان از بودجه عمومی عراق، نشده است.

دولت اقلیم کوردستان، اعلام کرده که به کلیه تعهدات خود در قبال دولت فدرال عمل کرده و با اینکه به طور شفاف درآمدهای نفتی و غیرنفتی خود را واگذار کرده است، اما بغداد حاضر به اجرای توافقات انجام شده با اقلیم نیست.

نخست وزیر اقلیم کوردستان، روز چهارشنبه اعلام کرد که در سفر خود به بغداد، برای حل اختلافات، راه‌حل مسالمت آمیز در پیش می‌گیرند و تلاش خواهند کرد که تمامی استحقاقات مالی مردم اقلیم کوردستان و حقوق قانونی آنها تضمین شود.    

ب.ن