آمریکا از گفتگوهای اخیر اربیل و بغداد استقبال کرد

"اختلافات را بر مبنای قانون اساسی و با در نظر گرفتن منافع همه شهروندان عراق حل کنید"
وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا
وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا

اربیل (کوردستان٢٤) – وزارت امور خارجه آمریکا، از گفتگوهای اخیر اربیل و بغداد استقبال کرد و از دولت‌های اقلیم و عراق خواست که اختلافات را بر مبنای قانون اساسی و با در نظر گرفتن منافع همه شهروندان عراق، حل کنند.

وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به پرسش گزارشگر کوردستان٢٤ در واشنگتن، درباره گفتگوهای اخیر هیئت بلندپایه دولت اقلیم کوردستان با مقامات دولت و جریان‌های سیاسی عراق در خصوص استحقاقات مالی اقلیم، اعلام کرد که از گفتگوهای مداوم بین دولت اقلیم و دولت فدرال، استقبال می‌کنند.

وزارت امور خارجه آمریکا همچنین از مقامات دولت‌های اقلیم و عراق خواست که اختلافات درباره استحقاقات مالی اقلیم را بر مبنای قانون اساسی و با در نظر گرفتن منافع همه شهروندان عراق، حل کنند.

روز پنجشنبه ١٤ سپتامبر، یک هیئت بلند پایه دولت اقلیم به ریاست مسرور بارزانی راهی بغداد شد و با روسای عراق فدرال، جریان‌های سیاسی عراق و فراکسیون‌های کوردستانی در مجلس نمایندگان عراق، ١٤ نشست برگزار کرد.

مسرور بارزانی، در پایان نشست‌ها، در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که طرف‌های عراقی حمایت خود را از حل اختلافات اعلام کرده‌اند.

نخست وزیر اقلیم کوردستان، خاطرنشان کرد که به طرف‌های عراقی پیشنهاد کرده‌اند؛ تا زمان اصلاح مواد قانون بودجه، به طور ماهانه مبلغ ٨٠٠ میلیارد دینار به حقوق کارمندان اقلیم کوردستان، اختصاص داده شود.

آقای بارزانی افزود که پیشنهاد در نشست شورای وزیران عراق بررسی می‌شود و منتظر نتیجه آن می‌مانند.

به رغم توافقات بین دولت اقلیم کوردستان و دولت فدرال عراق، دولت این کشور حاضر به اختصاص سهم اقلیم کوردستان از بودجه عمومی عراق، نشده است.

دولت اقلیم کوردستان، اعلام کرده که به کلیه تعهدات خود در قبال دولت فدرال عمل کرده و با اینکه به طور شفاف درآمدهای نفتی و غیرنفتی خود را واگذار کرده است، اما بغداد حاضر به اجرای توافقات انجام شده با اقلیم نیست.

نخست وزیر اقلیم کوردستان، پیش از سفر خود به بغداد، اعلام کرد که برای حل اختلافات، راه‌حل مسالمت آمیز در پیش می‌گیرند و تلاش خواهند کرد که تمامی استحقاقات مالی مردم اقلیم کوردستان و حقوق قانونی آنها تضمین شود.

ب.ن