اقلیم کوردستان ١١ طرح راهبردی تأمین آب آشامیدنی در دست اجرا دارد

دولت اقلیم کوردستان تلاش می‌کند آب موردنیاز شهروندان را از آب‌های سطحی تأمین کند

اربیل (کوردستان ۲۴)– روزانه دو میلیون و ۷۸۴ هزار و ۶۰۶ مترمکعب آب سالم با هزینه‌ی سالانه ۵۵۲ میلیارد دینار در اختیار شهروندان اقلیم کوردستان قرار می‌گیرد. علاوه بر این، دولت در حال تکمیل پروژه‌های آب سطح زمین است که از طریق جمع‌آوری، فیلتراسیون و توزیع مجدد، آب پاکیزه را برای مردم تأمین می‌کند.

بر گزارش مرکز رسانه‌ی دولت اقلیم کوردستان، در حال حاضر روزانه ۸۱ طرح تولید آب بر روی رودخانه‌ها در حال انجام است و قرار است ۱۱ طرح راهبردی آبی دیگر نیز به‌زودی اجرا شود که مشکل کم‌آبی را تا حدود زیادی حل خواهد کرد.

آری احمد مدیرکل آب و فاضلاب اقلیم کوردستان گفت: ۱۱ پروژه راهبردی برای رفع مشکل کم‌آبی اجرا می‌شود و با تکمیل این ۱۱ پروژه ۸۰ تا ۸۲ درصد آب موردنیاز مردم تأمین می‌شود.

بر اساس استانداردهای جهانی سرانه مصرف آب ۲۵۰ لیتر در روز است، اما در اقلیم کوردستان میزان سرانه مصرف آب ۵۰۰ لیتر است، بنابراین شهروندان بیش از استاندارد جهانی آب مصرف می‌کنند.

آری احمد در خصوص حفاظت از منابع آبی گفت: آگاهی از چگونگی مصرف آب بسیار مهم است. شهروندان اغلب بیش‌ازحد نیاز خود از آب استفاده می‌کنند و عدم استفاده‌ی درست از لوازم‌خانگی در منزل ازجمله ماشین لباسشویی، ظرف‌شویی، دوش و... لوازم دیگر باعث هدر رفتن آب بیشتر آب می‌شود. «برای کاهش مصرف آب باید با احتیاط بیشتری از آنها استفاده کرد.