مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از اخراج بازرسان این سازمان از مراکز اتمی ایرانی خبر داد

جمهور اسلامی ایران به تلافی اعمال تحریم‌های جدید غربی‌ها مجوز بازرس‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را لغو کرده است
رافائل گروسی، دبیرکل سازمان بین‌المللی انرژی اتمی
رافائل گروسی، دبیرکل سازمان بین‌المللی انرژی اتمی

اربیل (کوردستان ۲۴)- مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه ۲۵ شهریور اعلام کرد که جمهوری اسلامی مجوز فعالیت شماری از «بازرسان مجرب» این نهاد بین‌المللی برای راستی آزمایی برنامه‌ی هسته‌ای ایران را «لغو کرده است».

رافائل گروسی با صدور بیانیه‌ای این اقدام جمهوری اسلامی را «به‌شدت» محکوم و تصریح کرد این بازرسان از «مجرب‌ترین» کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با دانش منحصربه‌فرد در زمینه‌ی فناوری غنی‌سازی هستند و تا پیش‌ازاین، در تأسیسات غنی‌سازی ایران که تحت پادمان‌های آژانس هستند به «امر ضروری راستی آزمایی» مشغول بودند.

ساعتی پس از انتشار این بیانیه، سخنگوی وزارت خارجه‌ی ایران در واکنش به اظهارات گروسی، علت اخراج بازرسان آژانس را تلاش آمریکا و سه کشور اروپایی عضو برجام برای «سوءاستفاده» از فضای شورای حکام برای «مقاصد سیاسی خود» عنوان کرد.

ناصر کنعانی با دفاع از تصمیم تهران مبنی بر لغو مجوز فعالیت بازرسان آژانس و با وجود انتقاد شدید مدیرکل آژانس در روز شنبه گفت که ایران «تعامل مثبت، سازنده و مستمر» با این نهاد بین‌المللی دارد و کشورهای یاد شده را به «زیاده‌خواهی و تخریب فضای همکاری ایران و آژانس» متهم کرد.

طی روزهای اخیر آمریکا به همراه اعضای اروپایی توافق هسته‌ای برجام و همچنین اتحادیه اروپا از عدم همکاری تهران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انتقاد کرده و اعلام کردند در صورت ادامهٔ عدم همکاری جمهوری اسلامی، شورای حکام آژانس قطعنامه‌ای علیه ایران تصویب خواهد کرد.

بر اساس بیانیه‌ی گروسی آمده است که «با تصمیم امروز، ایران عملاً حدود یک‌سوم از گروه اصلی باتجربه‌ترین بازرسان آژانس را که در ایران منصوب شده بودند، تعلیق کرد».

رافائل گروسی تأکید کرده است که تصمیم ایران برای عقب‌نشینی از پذیرش بازرسان آژانس تأثیر «مستقیم و شدیدی» بر توانایی این نهاد بین‌المللی درزمینه‌ی راستی آزمایی برنامه‌ی هسته‌ای جمهوری اسلامی و بازرسی‌های مؤثر دارد.

او این تصمیم جمهوری اسلامی را اقدامی «نامتناسب و به شکل غیرمترقبه‌ای یک‌جانبه» خوانده و افزوده این موضوع در تضاد با همکاری‌هایی است که باید بین ایران و آژانس برقرار باشد.