اردوغان از احتمال پایان تلاش ترکیه برای پیوستن به اتحادیه‌ی اروپا خبر داد

رئیس‌جمهور ترکیه در آستانه‌ی سفر به نیویورک این اظهارات را مطرح کرد
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه

 اربیل (کوردستان ۲۴)– رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، روز شنبه ۲۵ شهریور، در تحولی ناگهانی اعلام کرد که ترکیه ممکن است مسیر دیگری غیر از پیوستن به اتحادیه‌ی اروپا را در پیش گیرد، به این معنی که کشورش از تلاش‌های خود برای پیوستن به این بلوک ۲۷ کشوری دست خواهد کشید.

رجب طیب اردوغان، در آستانه‌ی سفر به نیویورک به‌منظور شرکت در هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به خبرنگاران گفت: «اتحادیه‌ی اروپا در تلاش برای قطع روابط خود با ترکیه است.»

وی افزود: «وضعیت را ارزیابی خواهیم کرد و در صورت لزوم از اتحادیه‌ی اروپا جدا خواهیم شد».

اظهارات اردوغان در پاسخ به سؤالی درباره‌ی گزارش اخیر پارلمان اروپا مطرح شد که در آن آمده بود، «در شرایط کنونی نمی‌توان فرایند پیوستن را ازسر گرفت».

در این گزارش همچنین از اتحادیه‌ی اروپا خواسته شده است تا «چارچوبی موازی و واقع‌بینانه» را برای روابط بین این اتحادیه و ترکیه بررسی کند.

ترکیه در سال ۱۹۹۹ درخواست پیوستن به اتحادیه‌ی اروپا را داد و مذاکرات الحاق در سال ۲۰۰۵ آغاز شد، ولی طبق گفته‌ی پارلمان اروپا، مذاکرات الحاق در سال ۲۰۱۸ به دلیل «زوال دموکراتیک» در ترکیه، متوقف شد.

اظهارات اردوغان، یک هفته پس از تأیید وزیر امور خارجه، مبنی بر تمایل کشورش برای پیوستن به اتحادیه‌ی اروپا مطرح شد که در آن از این اتحادیه خواست برای پیشبرد پیشنهاد خود، گام‌های شجاعانه‌ای بردارد.