جک سالیوان: از گفتگوی سازنده بین بغداد و اربیل استقبال می‌کنیم

"به همکاری برای بازگشایی سریع خط لوله نفت عراق-ترکیه ادامه می‌دهیم"
جک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا
جک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا

اربیل (کوردستان٢٤) – مشاور امنیت ملی آمریکا، اعلام کرد که از گفتگوی سازنده بین بغداد و اربیل استقبال می‌کند و به همکاری با همه طرف‌های مربوطه برای بازگشایی سریع خط لوله نفت عراق-ترکیه ادامه می‌دهد.

جک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، با انتشار بیانیه‌ای از گفتگوی سازنده بین دولت عراق و دولت اقلیم کوردستان، استقبال کرد.

در بیانیه مشاور امنیت ملی آمریکا، آمده است:" ما از گفتگوی سازنده که هفته گذشته بین دولت عراق و دولت اقلیم کوردستان، که برای حل و فصل مسائل معوق مانده بر مبنای قانون اساسی عراق انجام شد، استقبال می‌کنیم".

سالیوان، تاکید کرده است:"ما از تصمیم دولت عراق برای تخصیص بودجه اضافی به اقلیم کوردستان برای کمک به تضمین دریافت حقوق کارمندان دولتی و ارتقای ثبات و رشد اقتصادی ابراز دلگرمی می‌کنیم".

همچنین خاطرنشان کرده است:"ایالات متحده به همکاری با همه طرف‌های مربوطه برای بازگشایی سریع خط لوله نفت عراق-ترکیه ادامه خواهد داد. ایالات متحده همچنین به طور فشرده برای ارتقای عراق باثبات و امن، و عقد قطعنامه‌های بادوام برای مسائل معوق مانده ادامه خواهد داد".

مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان، روز پنجشنبه ١٤ سپتامبر به همراه یک هیئت بلند پایه در بغداد با روسای عراق، جریان‌های سیاسی این کشور و فراکسیون‌های کوردستانی در مجلس نمایندگان عراق دیدار کرد و در این دیدار‌ها، اختصاص سهم اقلیم کوردستان از بودجه عمومی عراق را که به رغم تصویب آن به اقلیم ارسال نشده بود، مورد بحث و بررسی قرار داد.

ایشان پس از دیدارهای روز ١٤ سپتامبر، در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که پیشنهاد کرده‌اند تا زمان اصلاح قانون بودجه، حقوق کارمندان اقلیم از سوی بغداد پرداخت شود و تاکید نمود که نتیجه مذاکرات با طرف‌های عراقی در نشست روز یکشنبه ١٧ سپتامبر نمایان می‌‌شود.

شورای وزیر عراق، در نشست امروز خود اعلام کرد که تا سه ماه آینده (٩،١٠،١١ میلادی) هر ماه مبلغ ٧٠٠ میلیارد دینار برای حقوق کارمندان به اقلیم کوردستان ارسال می‌کنند.

ب.ن