آمریکا وزارت اطلاعات و رئیس‌جمهور اسبق جمهوری اسلامی ایران را در فهرست تحریم‌ها قرار داد

وزارت خزانه‌داری آمریکا احمدی‌نژاد را به دروغ گفتن در مورد پرونده‌ی ناپدیدشدن یک شهروند آمریکایی متهم کرده است
وزارت خزانه‌داری آمریکا
وزارت خزانه‌داری آمریکا

اربیل (کوردستان۲۴)- وزارت خزانه‌داری ایالات‌متحده‌ی آمریکا، اعلام کرد که بر مبنای قانون لوینسون، وزارت اطلاعات و محمود احمدی‌نژاد را به فهرست تحریم‌های خود افزوده است.

یک مقام ارشد کاخ سفید به خبرنگاران گفت دلیل این تحریم که همزمان با آزادی شهروندان آمریکایی اعلام می‌شود، نقش وزارت اطلاعات در آزار زندانیان، و نیز دروغ گفتن مکرر محمود احمدی‌نژاد درباره‌ی پرونده رابرت لوینسون است.

قانون رابرت لوینسون در زمینه مسئول شناختن گروگان گیران در دسامبر سال ۲۰۲۰ تبدیل به قانون شد.

پنج زندانی آمریکایی گرفتار در ایران، ساعاتی پیش در جریان اجرای مرحله‌ی نهایی تفاهم ایران و آمریکا برای تبادل زندانیان و آزادسازی پول بلوکه‌شده ایران، از تهران وارد قطر شدند.

قانون لویسنون که به مفادی درزمینه‌ی سیاست‌گذاریِ مربوط به گروگان‌ها و بازداشت‌های ناعادلانه می‌پردازد، در احترام به یاد رابرت لوینسون مأمور پیشین پلیس فدرال آمریکا تهیه‌شده که در ایران ربوده شد و بیشترین دوران اسارت یک گروگان در تاریخ ایالات‌متحده را رقم زد.

یک مقام ارشد دولت آمریکا می‌گوید ایالات‌متحده همچنان از حکومت ایران می‌خواهد که درباره‌ی آنچه بر رابرت لوینسون گذشته است توضیح دهد. به گفته‌ی این مقام ارشد دولت آمریکا که نامش فاش نشده، خانواده‌ی لوینسون باید درنهایت پاسخ به پرسش‌هایشان را دریافت کنند.

رابرت لوینسون، دراسفند ۱۳۸۵ هنگامی‌که در پوشش کارمند بازنشسته‌ی بخش مبارزه با جرائم سازمان‌یافته اداره‌ی تحقیقات فدرال مشغول گردآوری اطلاعات به جزیره‌ی کیش رفته بود، ناپدید شد.