جوزپ بورل بازداشت خودسرانه‌ی اتباع اروپایی در ایران را محکوم کرد

مسئول سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا از ایران خواست آزادی‌های شهروندانش را محترم بشمارد
حسیهن امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه‌ی ایران و جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیە‌ی اروپا
حسیهن امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه‌ی ایران و جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیە‌ی اروپا

اربیل (کوردستان ۲۴)– جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا می‌گوید سه پیام اصلی این اتحادیه را در زمینه‌ی «بازداشت خودسرانه»ی اتباع اروپایی، بحران هسته‌ای و حمایت نظامی تهران از روسیه در جنگ اوکراین به وزیر امور خارجه‌ی ایران منتقل کرده است.

چنانکه دفتر مسئول سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا اعلام کرده است، وی در دیدار با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه‌ی ایران در نیویورک «بازداشت خودسرانه»ی اتباع اروپایی در ایران را محکوم کرد.

او همچنین خواستار آزادی اتباع اروپایی بازداشت شده در ایران ازجمله زندانی‌های دو تابعیتی شد. دیدار جوزپ بورل با وزیر امور خارجه دولت ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران در حاشیه‌ی مجمع عمومی سازمان ملل متحد انجام شد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا در گفتگو با حسین امیر عبداللهیان همچنین بر لزوم دستیابی به «راه‌حل دیپلماتیک» برای بحران هسته‌ای ایران در چهارچوب برجام تأکید کرد. او در همین راستا به‌طور خاص به پیگیری روند کاهش تنش اشاره کرد.

جوزپ بورل از وزیر امور خارجه ایران خواست که همکاری‌های تهران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌ویژه درزمینه‌ی شماری از بازرسان باتجربه‌ی این نهاد وابسته به سازمان ملل بهبود پیدا کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا تاکید کرد که بروکسل «قویاً» از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و فعالیت‌هایش حمایت می‌کند.

جوزپ بورل همچنین گفت که موضع اتحادیه اروپا در قبال شرایط «بسیار نگران‌کننده» حقوق بشر در ایران تغییر نکرده است. او افزود که ایران باید آزادی‌های اساسی شهروندانش را همان‌طور که ۲۷ کشور عضو اتحادیه‌ی اروپا همزمان با سالگرد جان باختن مهسا امینی بر آن تأکید کردند، محترم بشمارد. 

او علاوه بر این با اشاره به حمایت نظامی ایران از روسیه در جنگ اوکراین خواستار توقف همکاری نظامی تهران با مسکو برای حمایت از تهاجم نظامی به خاک اوکراین شد.