یورت پستهیومس: می‌خواهیم در بخش کشاورزی اقلیم کوردستان مشارکت فعالتر داشته باشیم

"هشت شرکت هلندی با سهامداران اقلیم کوردستان همکاری دارند"
یورت پستهیومس، معاون اقتصادی سرکنسول هلند در اقلیم کوردستان
یورت پستهیومس، معاون اقتصادی سرکنسول هلند در اقلیم کوردستان

اربیل (کوردستان٢٤) – دیپلمات هلندی، خواستار مشارکت فعالتر کشورش در توسعه بخش کشاورزی اقلیم کوردستان شد.

یورت پستهیومس، معاون اقتصادی سرکنسول هلند در اقلیم کوردستان، روز چهارشنبه ٢٠ سپتامبر در مصاحبه با کوردستان٢٤، روابط اقتصادی اقلیم  با کشورش را مورد توجه قرار داد.

وی با بیان اینکه سطح روابط و هماهنگی هلند با اقلیم کوردستان به ویژه در بخش کشاورزی بسیار مطلوب است، گفت که می‌خواهند در بخش کشاورزی تاثیرگذارتر باشند و امکان مشارکت فعالتر در طرح‌های کشاورزی داشته باشند.

این دیپلمات هلندی، افزود که تلاش‌های بسیاری برای حمایت از بخش کشاورزی اقلیم کوردستان انجام داده است و برای هماهنگی بیشتر، با دولت اقلیم همکاری نزدیک دارند.

و نیز یادآور شد که حدود یک سال پیش در وزارت کشاورزی و منابع آب اقلیم، کمیته مشترک مشورتی تشکیل شده و هلند سه کارشناس را برای مشارکت در آن تعیین کرده است تا سیاستی را در پیش گیرد که به نفع مردم باشد، و از آن به عنوان نمونه‌ای از حمایت‌ها و کمک‌های هلند به اقلیم کوردستان، نام برد.

معاون اقتصادی سرکنسول هلند گفت که کشورش به تقویت بخش دولتی و خصوصی اقلیم کمک کرده و سرمایه‌گذاران هلندی به سرمایه‌گذاری در اقلیم تشویق شده‌اند. او از توسعه کشت سیب‌زمینی به عنوان بخشی از کمک‌های کشورش به اقلیم کوردستان یاد کرد.

همچنین از هماهنگی آکادمی هلند با دانشگاه‌های اقلیم کوردستان خبر داد "که در حل مشکلات پیش روی بخش کشاورزی با یکدیگر همکاری می‌کنند".

یورت پستهیومس، مهم‌ترین مسیر برای توسعه را طرح‌های مشترک سرمایه‌گذاری دانست، و از اینکه هشت شرکت هلندی با سهامداران اقلیم کوردستان همکاری دارند، ابراز خوشحالی کرد.

و ارائه تسهیلات به شرکت‌های هلندی را در توسعه بخش کشاورزی اقلیم کوردستان، یاری‌رسان دانست و تاکید کرد که ساخت کارخانه‌ها در اقلیم نقش مهمی در توسعه بخش‌های مختلف به ‌ویژه بخش کشاورزی خواهد داشت و فرصت‌های شغلی بیشتری فراهم می‌کند.

ب.ن