نخست‌وزیر عراق فدرال نیروهای سیاسی اقلیم کوردستان شریک ائتلاف تشکیل دولت جدید عراق هستند

عراق منتظر پاسخ ترکیە درباره‌ی ازسرگیری صادرات نفت اقلیم کوردستان است

اربیل(کوردستان۲۴)- نخست‌وزیر عراق تأمین مالی اقلیم کردستان از بودجه فدرال این کشور را مربوط به مشکلات مالی قبلی اقلیم کردستان دانست و گفت: این مشکلات پس از توقف صادرات نفت از طریق بندر جهان ترکیه و به دلیل موانع موجود در قانون بودجه‌ی سال ٢٠٢٣ بیشتر نمایان شد و تأکید کرد کە تعلیق صادرات نفت از اقلیم کردستان به طور منفی بر حجم درآمدهای بودجه تأثیر گذاشته است.

محمد شیاع سودانی، نخست‌وزیر عراق فدرال، این خبر را طی نشستی که توسط المانیتور و سمافور که در حاشیه‌ی سفرش به نیویورک برگزار شد، اعلام کرد و گفت: نیروهای سیاسی اقلیم کوردستان بخشی از ائتلاف اداره‌ی دولت جدید عراق هستند و در این ائتلاف توافقی سیاسی وجود دارد کە که به تصویب مجلس نمایندگان عراق رسید و دولەت هم ملزم به اجرای آن است.

چنانکه سودانی می‌گوید، دولت فدرال در قبال اقلیم کوردستان مسئولانه عمل کرده و افزود: اقلیم کردستان بخشی از عراق است و مسئولیت دولت فدرال در قبال اقلیم و شهروندان آن یک مسئولیت اخلاقی و ملی است.

نخست‌وزیر عراق همچنین گفت که پس از سفر هیئت بلندپایه‌ی اقلیم کوردستان به بغداد، راه‌حلی برای مشکلات مالی میان اقلیم کردستان و دولت فدرال یافته‌اند. وی گفت: همه مسائل از طریق گفتگو و درک تعهدات قابل‌حل است.

سودانی گفت کە تأمین مالی اقلیم کوردستان آغازشده و تا پایان سال جاری (میلادی) ادامه خواهد داشت و تسویه‌حساب مالی بین دو طرف قبل از پایان سال جاری انجام خواهد شد. وی در مورد لایحه‌ی نفت و گاز گفت که مذاکرات پیشرفت خوبی داشته است.

وی در خصوص صادرات نفت اقلیم کردستان نیز گفت: طرف ترکیه‌ای به وجود مشکلات فنی اشاره کرده و عراق منتظر است تا ترکیه میزان مشکلات فنی در خطوط لوله متصل به بندر جهانی ترکیه را تأیید کند.

سودانی با بیان اینکه منتظر سیگنال ترکیه برای ازسرگیری صادرات نفت است، گفت: این اقدام ترکیه مغایر با توافقنامه‌ی قبلی سال ۱۹۷۳ بین دو کشور است.

سودانی با بیان اینکه به دلیل تعلیق صادرات نفت اقلیم کوردستان از طریق بندر ترکیه، نمی‌توانند روزانه ۴۷۰ هزار بشکه نفت صادر کنند، تأکید کرد: این رقم تأثیر منفی بر حجم درآمدهای بودجه‌ی عراق می‌گذارد.

نخست‌وزیر عراق پیش‌تر، روز پنجشنبه در مصاحبه با بلومبرگ گفته بود: عراق به کشوری فعال در بازار جهانی گاز تبدیل خواهد شد و تأکید کرد کە منتظر راهکارهای ترکیە برای صادرات دوباره‌ی نفت استخراج‌شده در اقلیم کوردستان از طریق بندر جیهان هستند.