ایران در واکنش به بیانیه‌ی آمریکا و شورای همکاری خلیج‌فارس کاردار سوئیس را احضار کرد

آمریکا و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس در بیانیه‌ای بر حل مسالمت‌آمیز اختلاف ایران و امارات در مورد سه جزیره‌ی مورد مناقشه تأکید کرده بودند
سفارت سوئیس در تهران
سفارت سوئیس در تهران

اربیل(کوردستان ۲۴)- وزارت خارجه‌ی جمهوری اسلامی ایران در واکنش به بیانیه‌ی مشترک آمریکا و شورای همکاری خلیج‌فارس در مورد لزوم حل مناقشه‌ی مالکیت جزایر سه‌گانه میان ایران و امارات، کاردار سوئیس را احضار کرد.

وزارت خارجه‌ی جمهوری اسلامی روز جمعه اعلام کرد کاردار سوئیس به‌عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران روز پنج‌شنبه احضار شد و «مراتب اعتراض شدید و محکومیت» جمهوری اسلامی ایران نسبت به این موضع «نسنجیده و اقدامات تحریک‌آمیز دولت آمریکا» به او ابلاغ شد.

پیش‌ازاین، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه‌ی ایران نیز در واکنش به این بیانیه گفته بود جمهوری اسلامی ایران هرگونه ادعایی بر این جزایر را دخالت در امور داخلی و قلمرو سرزمینی خود دانسته و آن را به‌شدت محکوم می‌کند.

آمریکا و شش کشور عضو شورای همکاری خلیج‌فارس چهارشنبه‌ی گذشته در بیانیه‌ای از درخواست امارات متحده‌ی عربی برای دستیابی به یک راه‌حل مسالمت‌آمیز در مناقشه‌ی جزایر سه‌گانه‌ی تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی از طریق مذاکرات دوجانبه بر اساس قوانین بین‌المللی یا دیوان بین‌المللی دادگستری حمایت کرده بودند.

این بیانیه همچنین بر تعهد به تضمین آزادی دریانوردی و امنیت دریایی در منطقه تأکید کرده بود؛ موضوعی که به توقیف و آزار کشتی‌های تجاری در خلیج‌فارس توسط ایران اشاره دارد.

وزارت خارجه ایران روز جمعه گفته است که «جمهوری اسلامی ایران مصمم به دفاع از تمامیت سرزمینی و حفاظت از امنیت و منافع خود» در برابر هرگونه «تهدیدهای دولت آمریکا» در ارتباط با امنیت دریانوردی و کشتیرانی تجاری است و تدابیر لازم را در این خصوص برای تأمین منافع ملی خود در پیش خواهد گرفت.