نخست‌وزیر عراق در سازمان ملل بر ادامه‌ی گفتگوهای سازنده‌ی دولت‌های فدرال عراق و اقلیم کوردستان تأکید کرد

دولت عراق ضمن تشویق بازگشت داوطلبانه‌ی آوارگان از تأمین رفاه آنان حمایت می‌کند
محمد شیاع سودانی، نخست‌وزیر عراق فدرال
محمد شیاع سودانی، نخست‌وزیر عراق فدرال

اربیل(کوردستان ۲۴)- نخست‌وزیر عراق می‌گوید گفتگوهای دو دولت عراق و اقلیم کوردستان ادامه دارد و دولت جدید عراق به توافق سیاسی که بر اساس آن تشکیل شده پایبند است.

نخست‌وزیر عراق فدرال روز جمعه، ٣١ شهریور ١٤٠٢، در سخنرانی خود در هفتاد و هشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: این کشور به گسترش فرصت‌ها با اقلیم کوردستان ادامه می‌دهد و منجر به بهره‌وری بیشتر در همه‌ی زمینه‌ها می‌شود.

محمد شیاع سودانی نخست‌وزیر عراق فدرال در این سخنرانی گفت: همه‌ی احزاب و اقلیت‌های عراق حمایت می‌کند تا این کابینه روی پای خود بایستند و به همه‌ی اقلیت‌های عراقی خدمت کند. وی گفت که همه‌ در داخل دولت به برنامه‌ی کاری کابینه‌ی جدید مخصوصاً در مور گذار از نظام گذشته که دولت نتوانسته خود را با تغییرات تطبیق بدهد، پایبند هستند.

وی تأکید کرد: تمام تلاش خود را برای انطباق عراق با محیط جدید منطقه‌ای و جهانی به‌ویژه به‌عنوان یک کشور محوری در بازار جهانی به‌کار گرفته‌اند و برای این منظور یک طرح  توسعه‌ی جاده‌ای را ارائه کرده است تا به یک مرکز راهبردی و تأثیرگذار اقتصادی تبدیل بشود.

وی همچنین گفت که آنها توانسته‌اند با  پدیده‌ی فساد مبارزه کنند و برای این منظور خواستار بازگرداندن مقامات فاسد به عراق و مجازات آنها بدون توجه به موقعیت آنها شده‌اند. سودانی گفت که آنها از جامعه‌ی بین‌المللی می‌خواهند که به آنها در مبارزه با فساد و ریشه کن کردن آن کمک کند، فسادی که به همراه تروریسم به عراق آسیب رسانده است.

وی در خصوص کشورهای همسایه و منطقه گفت؛ عراق برای ترویج صلح و احترام به ارزش‌ها با کشورها، بر اصول مشترک و همکاری متقابل اتکا می‌کند

نخست‌وزیر عراق با تأکید بر اینکه عراق نمی‌خواهد به مرکز حمله به کشورها تبدیل شود، تأکید کرد: عراق حق دارد طبق قوانین بین‌المللی از خود دفاع کند و به هرگونه حمله و نقض حاکمیت خود پاسخ دهد.

وی گفت: کشورهای منطقه می‌توانند با سرمایه‌گذاری مشترک به مرکز اقتصادی قوی جهان تبدیل شوند و به همین منظور تلاش خواهند کرد کنگره بغداد را در سال آینده برگزار کنند تا به کاراکتری فعال در ثبات منطقه تبدیل شوند.

وی در خصوص پناه‌جویان در عراق تأکید کرد که آنها در تلاش هستند تا به آوارگان خدمت کنند و هر فرصتی را برای آنها فراهم کرده‌اند و اگر بخواهند داوطلبانه و بدون اجبار به وطن خود بازگردند، درها را به روی آنها باز می‌کنند. وی همچنین تأکید کرد که عراق در تلاش است تا به مرکزی برای کمک به مردم منطقه در صورت بروز بلایای زیست‌محیطی تبدیل شود.

سودانی همچنین در این سخنرانی به خشکسالی اشاره کرد و با بیان اینکه عراق با خشکسالی مواجه است که یک فاجعه‌ی فراگیر در منطقه و جهان است، گفت: اثرات زیست‌محیطی تأثیر زیادی بر عراق داشته است، برای این منظور درخواست کمک و سازوکارها را برای مبارزه با فاجعه از جامعه‌ی جهانی خواست.

نخست‌وزیر عراق، خواستار برگزاری کنفرانس بین‌المللی برای کشورهای آسیب‌پذیر در برابر بلایای اقلیمی شد تا همه بتوانند اقدامات لازم را برای مقابله با بلایای طبیعی در پیش بگیرند. وی تأکید کرد که عراق معتقد است باید یک مرکز بزرگ و مؤثر ایجاد شود تا از تأثیرات بلایای اقلیمی کاسته شود.

او در مورد مواد مخدر گفت که عراق یک پروژه راهبردی برای سال‌های ۲۰۲۴-۲۰۲۵ برای جلوگیری از تهدید اجتماعی دارد که به‌اندازه‌ی تروریسم فاجعه به بار آورده است.

سودانی در مورد آزادی‌ها گفت که سوزاندن «قرآن کریم» نباید بخشی از آزادی بیان باشد که باعث تشویق بیشتر خشونت می‌شود که داعش از آن استفاده کرده است و تأکید کرد که عراق توانسته است همزیستی بین اقلیت‌های مختلف مذهبی و قومی را حفظ کند.