رهبر کاتولیک‌های جهان از خونسردی اروپایی‌ها در مورد غرق شدن پناه‌جویان در مدیترانه انتقاد کرد

"نباید به مرگ‌ها انسان‌ها در دریا فقط به عنوان آمار نگاه کنیم"
تصویر آرشیوی غرق شدن پناهجویان در دریای مدیترانه
تصویر آرشیوی غرق شدن پناهجویان در دریای مدیترانه

اربیل (کوردستان ۲۴) - پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان در سفر خود به فرانسه و بازدید از شهر بندری مارسی در جنوب این کشور ضعف در عملیات بشردوستانه و نارسایی‌های فعلی پیرامون کمک به پناه‌جویانی که با قایق از طریق دریای مدیترانه قصد ورود به اروپا را دارند به‌شدت موردانتقاد قرار داد.

پاپ فرانسیس با اشاره به موارد فراوان در زمینه‌ی غرق شدن پناه‌جویان در دریای مدیترانه در مسیر حرکت آنها به‌سوی اروپا، صریحاً وقوع این تراژدی‌ها را محکوم کرد.

رهبر کاتولیک‌های جهان گفت: «ما بر سر دوراهی تمدن قرار داریم. از یک طرف برادری و از طرف دیگر نیز بی‌تفاوتی وجود دارد. این مسئله، دریای مدیترانه را آغشته به خون کرده است.»

او ادامه داد: «ما نباید به خودمان اجازه دهیم کشتی‌های غرق‌شده برایمان فقط حالت سرخط اخبار را داشته باشند و به مرگ‌ها انسان‌ها در دریا فقط به عنوان آمار نگاه کنیم.»

بخشی مهاجران غیرقانونی آسیایی که از کوردها، عرب‌ها، ایرانی‌ها و افغانستانی‌ها تشکیل می‌شوند، هنگام عبور از دریای اژه با خطر مرگ روبرو می‌شوند

پاپ فرانسیس همچنین تصریح کرد: «دریای مدیترانه به قبرستان بزرگی تبدیل شده است که بسیاری از مردم در آن از حق داشتن قبر نیز محروم هستند. در دریای مدیترانه کرامت انسانی دفن شده است.»

پاپ با اشاره به اینکه "قاچاق انسان، شکنجه، غرق شدن و افراط در بی‌تفاوتی" دیگر نباید پذیرفته شود، خواستار شد: «کسانی که بر روی امواج دریا در معرض خطر غرق شدن هستند، باید نجات یابند. این وظیفه بشریت و نیز یک وظیفه تمدنی است.»

پاپ که سخنان خود را در مراسم بزرگداشت غرق‌شدگان در دریای مدیترانه بیان می‌کرد، خاطرنشان شد: «مهمان‌نوازی در یهودیت، اسلام و مسیحیت ریشه‌دار است. مؤمنان باید نمونه‌ای باشند برای کمک کردن و پذیرش یکدیگر.»

در طول ماه سپتامبر سال جاری تاکنون بیش از ۱۰ هزار پناه‌جو با قایق در دریای مدیترانه وارد جزیره لامپدوسا در ایتالیا شده‌اند. در مسیر آنها از سواحل آفریقا به مقصد اروپا حوادث مرگبار بارها و بارها رخ داده‌است.

پاپ دراین‌باره اشاره کرد: «وضعیت در لامپدوسا بسیار ناراحت‌کننده است. فقدان انسانیت نیز در آنجا وحشتناک است.»

بر اساس گزارش‌ها، بسیاری از قایق‌هایی که برای کسب درآمد پناه‌جویان را از کشورهای آفریقایی به لامپدوسا می‌آورند، از مبدأ لیبی و تونس هستند. مهاجران در این مسیر نیز در موارد زیادی غرق شده‌اند.

بخشی مهاجران غیرقانونی آسیایی که از کوردها، عرب‌ها، ایرانی‌ها و افغانستانی‌ها تشکیل می‌شوند، هنگام عبور از دریای اژه با خطر مرگ روبرو می‌شوند.