کاردینال ساکو: اموال مسیحیان در عراق تصرف و ناچار به ترک زادگاهشان می‌شوند

"تلاش مداوم برای ایجاد تغییرات جمعیتی در مناطق مسیحی‌نشین در جریان است"
کاردینال لوییس رافائل ساکو، پاتریارک کلیسای کلدانی در عراق و جهان
کاردینال لوییس رافائل ساکو، پاتریارک کلیسای کلدانی در عراق و جهان

اربیل (کوردستان٢٤) – پاتریارک کلیسای کلدانی در عراق و جهان، می‌گوید که اموال مسیحیان در عراق تصرف می‌شود و ناچار به ترک زادگاه خود می‌گردند.

کاردینال لوییس رافائل ساکو، پاتریارک کلیسای کلدانی در عراق و جهان، در وبگاه رسمی این کلیسا، وضعیت مسیحیان عراق را مورد توجه قرار داده و تاکید کرده است که مسیحیان در عراق از حقوق قانونی خود محروم هستند، از کارهایشان اخراج می‌شوند و اموالشان تصرف می‌شود.

وی افزوده که تلاش مداوم برای ایجاد تغییرات جمعیتی در مناطق مسیحی‌نشین به ویژه دشت نینوا در جریان است و دولت عراق نیز از آگاه می‌باشد.

همچنین یادآور شده که پس از سقوط رژیم صدام و اشغال موصل توسط داعش، یک میلیون مسیحی ناچار به ترک عراق شده‌اند و به این ترتیب شمار مسیحیان از ٤ درصد جمعیت عراق به یک درصد آن کاهش پیدا کرده است.

و با بیان اینکه در نتیجه عدم امنیت، پیاده کردن سیاست فرقه‌گرایی، ضعف اقتصادی، فساد و بسیاری عوامل اجتماعی مختلف، مسیحیان دسته دسته عراق را ترک می‌کنند، از ربودن و ترور شخصیت‌های دینی مسیحی از جمله مطران پولس فرج رحو، برجسته‌ترین آنها، سخن به میان آورده است.

او راه‌حل برون رفت از این وضعیت را اجرای عدالت و تحقق برابری برای جوامع به حاشیه رانده عراق می‌داند، به طوریکه حقوقی قانونی آنها رعایت شود و از مزایای قانونی برخوردار باشند.

پاتریارک کلیسای کلدانی، با اشاره به اینکه کلیسا تمام تلاش خود را برای جلوگیری از مهاجرت مسیحیان بە کار بسته، خواستار اقدام عملی و جدی دولت عراق برای حفاظت از مسیحیان این کشور شده است.

ب.ن