توزیع‌کنندگان و مصرف‌کنندگان مواد مخدر در عراق در سنین بین ١٧ تا ٢٢ سال هستند

گسترش مواد مخدر زنگ خطر را در جامعه‌ی عراق به صدا در آورده است
عکس آرشیوی دستگیرشدگان مواد مخدر
عکس آرشیوی دستگیرشدگان مواد مخدر

اربیل (کوردستان۲۴)- "عقیل ناظم"، قاضی تحقیق در منطقه‌ی الکرخ بغداد آمار و ارقام خطرناکی درباره‌ی پرونده‌ی مواد مخدر و سازوکار توزیع آن در مدارس عراق عنوان کرد.

عقیل ناظم در گفت‌وگو با الفرات تصریح کرد: شیوع مواد مخدر علیرغم کثرت احکام صادره و دستگیری عناصر دخیل به دلیل ورود حجم بی‌سابقه این مواد به کشور طی سال‌های گذشته و در انواع مختلف از قبیل کریستال، حشیش، کپتاگون، هروئین و غیره، گسترش یافته است.

وی گفت: اغلب مصرف‌کنندگان و خریداران و فروشندگان مواد مخدر بین ۱۷ تا ۲۲ سال سن دارند که ۶۵ درصد بازداشت‌شدگان این حوزه را تشکیل می‌دهند.

این قاضی عراقی اظهار کرد که شیوع و مصرف مواد مخدر بسیار آسان‌تر از گذشته شده است و دلایل آن‌هم به ترویج مواد مخدر از سوی دوستان ناباب، برخی قهوه‌خانه‌ها و حتی در شبکه‌های اجتماعی بازمی‌گردد.

ناظم تصریح کرد: گسترش مواد مخدر زنگ خطر را در جامعه‌ی عراق به صدا در آورده است و مقابله با آن نیازمند روش‌های پیشرفته‌تر و جلوگیری از قاچاق آن به روش‌های مدرن‌تر است

وی در پایان گفت: مصرف‌کنندگان مواد مخدر روزانه جرائم خشونت خانوادگی اعم از قتل، ضرب‌وجرح و تهدید را مرتکب می‌شوند که مهم‌ترین دلیل آن، درخواست پول برای خرید مواد مخدر است.