انتفاض قنبر: السودانی در سفر اخیر خود به آمریکا متوجه اهمیت اقلیم کوردستان برای آمریکا شده است

"آمریکایی‌ها در خصوص تسریع ازسرگیری صادرات نفت اقلیم کوردستان با السودانی صحبت کرده‌اند"
انتفاض قنبر، رئیس موسسه پژوهشی آینده در واشنگتن
انتفاض قنبر، رئیس موسسه پژوهشی آینده در واشنگتن

اربیل (کوردستان٢٤) – انتظار می‌رود که در اثر فشارهای ایالات متحده، توقف صادرات نفت اقلیم کوردستان در آینده نزدیک برطرف شود و رئیس موسسه پژوهشی آینده در واشنگتن، می‌گوید که نخست وزیر عراق در سفر اخیر خود به نیویورک، متوجه میزان اهمیت اقلیم کوردستان برای آمریکا شده است.

گزارشگر کوردستان٢٤ از واشنگتن احتمال داد که فشارهای دولت و کنگره آمریکا برای ازسرگیری صادرات نفت اقلیم کوردستان از بندر جهان ترکیه، بر دولت محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق فدرال، تاثیر گذاشته باشد.

وی افزود که در سفر اخیر السودانی به نیویورک برای شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، مقامات آمریکایی در خصوص تسریع ازسرگیری صادرات نفت اقلیم کوردستان، با او صحبت کرده‌اند.

انتفاض قنبر، رئیس موسسه پژوهشی آینده در واشنگتن به گزارشگر کوردستان٢٤ گفت:" توقف صادرات روزانه نیم میلیون بشکه نفت اقلیم کوردستان، قیمت نفت را بسیار افزایش داده و این موجب نگرانی رئیس جمهور آمریکا شده است، از طرفی دیگر توقف صادرات به طور روزانه معادل ٣٠ تا ٤٠ میلیون دلار به دولت عراق زیان می‌رساند. من فکر می‌کنم که السودانی در سفر اخیر خود به نیویورک، متوجه میزان اهمیت اقلیم کوردستان برای آمریکا شده است و درک کرده که آمریکایی‌ها از مردم کوردستان محافظت می‌کنند و شمار زیادی از دولتمردان در واشنگتن از کوردستان حمایت می‌کنند".

دولت آمریکا از طریق نمایندگان و دیپلمات‌‌های خود در بغداد و اربیل، به وضعیت معیشتی ناهموار مردم کورستان در اثر توقف صادرات نفت و سرباز زدن بغداد از تخصیص بودجه به اقلیم، واقف است.

از طرفی دیگر شرکت‌‌های نفتی آمریکایی که در بخش انرژی اقلیم کوردستان فعالیت دارند، در نتیجه توقف صادرات نفت، تحت فشار قرار گرفته‌اند و خواستار ازسرگیری آن هستند. علاوە بر این ترکیه نیز از این توقف متحمل خسارات مالی شده و برای ازسرگیری آن اقداماتی انجام داده است. به این ترتیب انتظار می‌رود، توقف صادرات نفت اقلیم کوردستان در آینده نزدیک برطرف شود.

سفین دزه‌ای، مسئول اداره روابط خارجی اقلیم کوردستان در حال گفتگو با مقام آمریکایی در واشنگتن
سفین دزه‌ای، مسئول اداره روابط خارجی اقلیم کوردستان در حال گفتگو با مقام آمریکایی در واشنگتن

سفین دزه‌ای، مسئول اداره روابط خارجی اقلیم کوردستان در این خصوص، اظهار داشت:" مدت شش ماه است که صادرات نفت متوقف شده است، واشنگتن از همان ابتدا با آن مخالف بود و برای رفع توقف با بغداد، اربیل و ترکیه در تماس مداوم بوده است".

توقف صادرات نفت اقلیم کوردستان، میزان نفت موجود در بازارهای جهان را نیم میلیون بشکه کاهش داده است و این موجب شده که واشنگتن خواستار تسریع در ازسرگیری آن شود.

ب.ن