احداث بیش از صد آب انبار مصنوعی دیگر در اقلیم کوردستان

"با هدف حفاظت از منابع آب زیرزمینی"
یکی از آب انبارهای مصنوعی راه‌اندازی شده در اقلیم کوردستان
یکی از آب انبارهای مصنوعی راه‌اندازی شده در اقلیم کوردستان

اربیل (کوردستان٢٤) – قرار است بیش از صد آب انبار مصنوعی دیگر در مناطق مختلف اقلیم کوردستان احداث شوند و هدف از آن حفاظت از منابع آب زیرزمینی، اعلام شده است.

اداره رسانه و اطلاع‌رسانی دولت اقلیم کوردستان، در گزارشی اعلام کرد که دولت اقلیم به عنوان بخشی از راهبرد خود برای افزایش منابع آب روزمینی و حفاظت از منابع حیاتی آب زیرزمینی، تداوم ساخت آب انبارهای مصنوعی را در دستور کار خود، قرار داده است.

بر پایه گزارش، کابینه نهم دولت اقلیم کوردستان، تاکنون در مجموع ١١٠ آب انبار مصنوعی راه‌اندازی کرده و در برنامه دارد که در آینده نزدیک ١١١ آب انبار دیگر احداث کند.

دولت اقلیم کوردستان برای رفع نیازها در مناطق مختلف اقلیم، ٣٦ آب انبار مصنوعی در استان اربیل، ٥٧ آب انبار در استان دهوک و ١٧ آب انبار در استان سلیمانیه، راه‌ندازی کرده است.

آب انبارها اغلب در مجاورت سدها ساخته می‌شوند و به آسان نمودن فرآیند زهکشی از آبراهه‌های پایین دست، کمک می‌کنند.

از طرفی دیگر، وزارت کشاورزی و منابع آب پیش از این اعلام کرده است که در سال میلادی جاری، چهار سد جدید در اقلیم کوردستان راه‌اندازیندازیا شده‌اند.

کابینه نهم دولت اقلیم کوردستان، هدف از احداث این طرح‌ها را صرفه‌جویی در مصرف آب، حفاظت از منابع آب زیرزمینی، انبار کردن آب برای بخش‌های کشاورزی و گردشگری، حمایت از کشاورزان، ایجاد فرصت‌های شغلی، جلوگیری از وقوع سیلاب‌های ناگهانی و افزایش آب‌های زیرزمینی، اعلام کرده است.

هزینه روند تولید و توزیع آب و احیای شبکه‌های آبرسانی و همچنین هزینه سوخت برای حمل و نقل آب، بر اساس برآوردهای وزارت شهرداری‌ها به طور ماهانه، ٤٦ میلیارد دینار است.

در مجموع روزانه ٢ میلیون و ٧٨٤ هزار و ٦٠٦ متر مکعب آب پاک تولید و به شهروندان ارایه می‌شود.

کابینه نهم دولت اقلیم کوردستان در حالی به ارائه این خدمات به شهروندان ادامه می‌دهد، که با بحران مالی دست و پنجه نرم می‌کند و استحقاقات مالی اقلیم از سوی بغداد پرداخت نمی‌شوند.

ب.ن