دیدار پرزیدنت بارزانی و هیئت بلندپایه پارلمان رومانی

"لازم است که تلاش‌های بین‌المللی برای ریشه‌کن کردن تروریسم در اولویت سیاست جهانی باشند"
پرزیدنت مسعود بارزانی و سناتور تیتوس کورلاتسیان، رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان رومانی
پرزیدنت مسعود بارزانی و سناتور تیتوس کورلاتسیان، رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان رومانی

اربیل (کوردستان٢٤) – پرزیدنت بارزانی در دیدار با هیئت بلندپایه پارلمان رومانی، لازم دانستند که ائتلاف‌ و تلاش‌های بین‌المللی برای رویارویی و ریشه‌کن کردن تروریسم ادامه پیدا کنند و در اولویت سیاست جهانی باشند.

پرزیدنت مسعود بارزانی، امروز پنج‌شنبه در صلاح‌الدین اربیل از یک هیئت بلندپایه پارلمان رومانی، به ریاست سناتور تیتوس کورلاتسیان، رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان رومانی، استقبال کردند.

در این دیدار که رادو اوکتاویان دوبره، سفیر رومانی در عراق نیز حضور داشت، رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان رومانی، نقش پرزیدنت بارزانی در مبارزات جنبش آزادیخواهانه کوردستان را ستود و از نقش و فداکاری مردم کوردستان و نیروی پیشمرگ در رویارویی با تروریسم، قدردانی کرد.

همچنین تاکید کرد که کشورش با اهمیت بسیار به روابط با عراق و اقلیم کوردستان می‌نگرد و خواستار توسعه روابط رومانی و اقلیم کوردستان در زمینه‌‌های فرهنگی، اقتصادی، سرمایه‌گذاری و بخش خصوصی شد.

پرزیدنت بارزانی نیز روابط بین مردم کوردستان و مردم رومانی را دوستانه توصیف کردند و خواستار توسعه روابط به ویژه در زمینه‌های اقتصادی، کشاورزی و سرمایه‌گذاری شدند.

و نیز از همکاری‌های رومانی با نیروی پیشمرگ کوردستان در جنگ علیه تروریسم در چارچوب ائتلاف بین‌المللی، قدردانی کردند.

در خصوص جنگ علیه تروریسم نیز پرزیدنت بارزانی، تاکید کردند که تهدید تروریسم یک تهدید جهانی است." اگرچه داعش از لحاظ نظامی شکست خورده، اما دلایل بروز و قدرت یافتن دوباره آن هنوز وجود دارند" و لازم دانستند که ائتلاف‌ و تلاش‌های بین‌المللی برای رویارویی و ریشه‌کن کردن تروریسم ادامه پیدا کنند و در اولویت سیاست جهانی باشند.

اوضاع سیاسی عراق و منطقه و موانع و چالش‌های پیش روی ثبات در منطقه و جهان نیز از دیگر موضوع‌های مورد گفتگو در این دیدار بود.

شایان ذکر است که هیئت یاد شده، امروز پنجشنبه با نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کوردستان نیز دیدار کرد.

0

ب.ن