رئیس اسقف‌های سریانی موصل در مورد حادثه‌ی حمدانیه خواهان فاش کردن حقایق شد

آتش‌سوزی در یک تالار عروسی در شهر حمدانیه اواخر شب سه‌شنبه ۴ مهرماه، رخ داد که براثر آن بیش از ۱۰۰ نفر کشته و صدها نفر زخمی شدند

اربیل (کوردستان ۲۴)– رئیس اسقف‌های کاتولیک سریانی موصل می‌گوید به دلیل اینکه در مورد حادثه‌ی حمدانیه خواهان فاش کردن حقایق هستند، برخی جریان‌های سیاسی در عراق آنان را "فتنه‌گر" می‌خوانند.

مار بندکتوس یونان، رئیس اسقف‌های ابریشه‌ی سریانی کاتولیک موصل روز دوشنبه ١٠ مهرماه ۱۴۰۲ در کنفرانسی رسانه‌ای اعلام کرد که، "

پس از مطالبه حقایق حادثه‌ی حمدانیه، برخی از جریان‌های سیاسی ما را فتنه‌گر می‌خوانند.  این موضوع عجبی است که به خاطر دفاع از خون شاهدانمان، فتنه‌گر خطاب شویم.

مار بندیکت یونان در مورد احتمال تظاهرات علیه نتایج کمیته‌ی تحقیق در مورد آتش‌سوزی سالن حمدانیه گفت که اگر تظاهرات کنند، موضوع به چارچوب دیگری می‌رود. بنابراین آنها به دادگاه تحقیقات " فرصت کامل، قانونی و آزادانه" و ارائه‌ی آن به افکار عمومی را خواهند داد.

آتش‌سوزی در یک تالار عروسی در شهر حمدانیه اواخر شب سه‌شنبه ۴ مهرماه، رخ داد که براثر آن بیش از ۱۰۰ نفر کشته و صدها نفر زخمی شدند.

پس‌ازاین حادثه، مسرور بارزانی نخست‌وزیر اقلیم کوردستان، به تیم‌های آتش‌نشانی و پزشکی برای کمک به قربانیان دستور داد و تاکنون تعدادی از مجروحان به بیمارستان‌های اقلیم کوردستان منتقل‌شده‌اند.

نچیروان بارزانی رئیس اقلیم روز چهارشنبه (۵ شهریور ۱۴۰۲) از بیمارستان اورژانس اربیل بازدید کرد و از مجروحان حادثه حمدانیه عیادت کرد و گفت که حادثه‌ی حمدانیه یک فاجعه‌ی بزرگ انسانی بود.

در پی این حادثه سخنگوی دولت اقلیم کوردستان اعلام کرد که مسرور بارزانی نخست‌وزیر این کشور سه روز عزای عمومی در اقلیم کوردستان اعلام کرده است.

بیش‌تر:

پارتریارک کلیسای کاتولیک کلدانی در عراق و جهان: دست پنهانی پشت حادثه‌ی آتش‌سوزی حمدانیه قرار داشت