تشدید سخت‌گیری بر مهاجران غیرقانونی از سوی اتحادیه‌ی اروپا

با تصویب توافق جدید کشورهای میزبان می‌توانند محدودیت‌های بیشتر را در اردوگاه‌ها بر مهاجران غیرقانونی وارد کنند
مهاجران غیرقانونی در سواحل لیبی/آرشیو
مهاجران غیرقانونی در سواحل لیبی/آرشیو

اربیل (کوردستان ۲۴)– کشورهای اتحادیه‌ی اروپا در مورد یکی از دیگر اجزای مهم اصلاحات سیاست پناهندگی در این اتحادیه به توافقی رسیدند که قرار است، مهاجرت غیرقانونی به اروپا "مهار و محدود" کند.

کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا روز چهارشنبه ۱۲ مهر، در مورد مدیریت "بحران پناه‌جویی" و رسیدگی به "مهاجرت غیرقانونی" در هنگامی‌که شمار مهاجران بسیار زیاد می‌شود، به توافق رسیدند.

بر اساس توافق حاصل‌شده، رویکردهای سخت‌گیرانه‌ای در برخورد با پناه‌جویانی که بدون چشم‌انداز کسب اجازه‌ی اقامت وارد خاک یکی از کشورهای اتحادیه‌ی می‌شوند، اعمال خواهد شد.

قرار است در آینده افرادی که از طریق کشورهای موسوم به "کشورهای امن" وارد اتحادیه‌ی اروپا شده‌اند، به اقامتگاه‌های کاملاً کنترل‌شده‌ای منتقل شوند و کشور مواجه‌شده با شمار بالای پناه‌جویان زمان بیشتری بتواند افراد را در چنین اقامتگاه‌هایی نگه دارد.

بنا بر توافق همچنین  کشورهایی که با ورود پرشمار پناه‌جو مواجه می‌شوند، می‌توانند از سایر کشورهای اتحادیه‌ی اروپا کمک مالی یا جابه‌جایی طلب کنند.

آلمان پیش‌ازاین با این طرح به دلیل نگرانی‌های بشردوستانه مخالفت کرده بود. بااین‌حال وزیران کشورهای اتحادیه‌ی اروپا توانستند در نشست ماه سپتامبر رضایت آلمان را در توافق با این طرح جلب کنند.

ایتالیا در طول هفته‌های گذشته بارها با نقش سازمان‌های غیردولتی نجات پناه‌جویان در دریای مدیترانه مخالفت کرده است. در اجلاس اسپانیا که توافق روز چهارشنبه حاصل شد، خواست ایتالیا مبنی بر حذف ماده‌ای از پیمان مربوط به پناه‌جویی که می‌توانست به معنای تأیید فعالیت این سازمان‌ها تلقی شود، حذف به بخش متمم پیمان انتقال یافت.