کشف آثار باستانی در منطقه سوران

"به هزاران سال قبل از میلاد مربوط هستند"
باستان‌شناسان در حال کاوش در محوطه‌‌ باستانی سوران
باستان‌شناسان در حال کاوش در محوطه‌‌ باستانی سوران

اربیل (کوردستان٢٤) – باستان‌شناسان در حوزه اداری مستقل سوران، آثاری کشف کرده‌اند که به هزاران سال قبل از میلاد، مربوط می‌شوند.

یک تیم باستان‌شناسی دانشگاه کیل آلمان، با همکاری باستان‌شناسان اقلیم کوردستان، تعدادی آثار باستانی مربوط به ٤٥٠٠ سال قبل از میلاد را در یک محوطه‌‌ باستانی حوزه اداری مستقل سوران، کشف کردند.

تیم کریگ، دستیار پژوهشی در موسسه باستان‌شناسی دانشگاه کیل، به گزارشگر کوردستان٢٤ در سوران گفت:" باستان‌شناسی برای کوردستان مهم است، زیرا دوره‌های تاریخی را برای مردم کورد مشخص می‌کند، و تنها باستان‌شناسی می‌تواند درباره دوره‌‌هایی که هیچ سند مکتوبی از آنها در دسترس نیست، اطلاعات ارایه دهد".

وی افزود:" باستان‌شناسی می‌تواند چگونگی زندگی در گذشته را به شما نشان دهد، ممکن است نام پادشاهان در تاریخ نوشتاری آمده باشد، اما زندگی مردم عادی و اعمال آنها را باستان‌شناسی نمایان می‌کند".

از طرفی دیگر هدایت حسین، باستان‌شناس کورد که برای کشف آثار، در آن محوطه با تیم آلمانی همکاری می‌کند، به کوردستان٢٤ گفت:"ما در کاوش‌ها به دوره کالکولیتیک و نوسنگی یعنی حدود ٤٥٠٠ سال قبل از میلاد رسیده‌ایم. نمونه‌های بسیاری از سنگ‌ها مثل ابسیدین را کشف کرده‌ایم که از منطقه آناتولی و برای تجارت به اینجا منتقل شده‌اند".

سوران، بیش از هزار و ٢٠٠ محوطه باستانی دارد و تیم‌های باستان‌شناسی از دانشگاه‌های مختلف بین‌المللی برای کاوش در آنها، به طور منظم با کارشناسان داخلی، همکاری می‌کنند.

سازمان میراث فرهنگی اقلیم کوردستان، در سال ٢٠٢٢ اعلام کرد که بر اساس یافته‌های مایکل براون، محقق موسسه باستان‌شناسی دانشگاه هایدلبرگ آلمان، شواهد از احتمال وجود شهر گمشده (ناتونیا) در اطراف قلعه ربنه – میرقولی در منطقه کوهستانی پیره‌مگرون در استان سلیمانیه، خبر می‌دهند.

(ناتونیا) یک پادشاهی و بخشی از امپراتوری اشکانیان بوده که نزدیک به دو هزار سال پیش در غرب رشته کوه‌های زاگرس مستقر بوده است.

اقلیم کوردستان، محوطه‌‌های باستانی بسیاری دارد که بیشتر آنها مربوط به تمدن‌های باستانی آشوری، بابلی و سومری هستند. همچنین غارهای باستانی که مهم‌ترین آنها غار شانه‌در در اطراف اربیل، پایتخت اقلیم، واقع شده است.

ب.ن