کلودیو کوردون: شنگالی‌‌ها به خاطر عدم اجرای توافق هزینه سنگینی را متحمل شده‌اند

"تا یک مدیریت قابل اعتماد ایجاد نشود طرح‌های عمرانی در شنگال اجرا نمی‌شوند"
کلودیو کوردون، معاون نماینده سازمان ملل در عراق
کلودیو کوردون، معاون نماینده سازمان ملل در عراق

اربیل (کوردستان٢٤) – یک مقام سازمان ملل متحد، می‌گوید که شهروندان شنگال، به دلیل عدم اجرای توافق عادیسازی آن شهر، هزینه سنگینی را متحمل شده‌اند و تا زمانی که یک مدیریت قابل اعتماد ایجاد نشود، امکان اجرای طرح‌های عمرانی در شنگال، وجود ندارد.

کلودیو کوردون، معاون نماینده سازمان ملل در عراق، امروز پنجشنبه در حاشیه دیدار سالانه (میری) که در اربیل، پایتخت اقلیم کوردستان در حال برگزاری است، در گفتگو با گزارشگر کوردستان٢٤، اوضاع شنگال را مورد توجه قرار داد و گفت که شهروندان شنگال، به دلیل عدم اجرای توافق عادیسازی آن شهر ایزدی‌نشین، هزینه سنگینی را متحمل شده‌اند.

شهر شنگال، در یورش سال ٢٠١٤ داعش، تخریب شد و هزاران نفر از ساکنان ایزدی آن نسل‌کشی شدند.

پس از آزادسازی شنگال توسط نیروهای پیشمرگ کوردستان، دولت اقلیم و دولت فدرال، برای عادیسازی آن شهر توافق امضا کردند. توافقی که تاکنون اجرایی نشده و دولت اقلیم در خصوص آن، دولت عراق را به سهل‌انگاری و تعلل در اجرا، متهم کرده است.

کوردیون، گفت که عدم اجرای توافق عادیسازی اوضاع شنگال، اعتبار دولت عراق و پایبندی آن به توافقات را زیر سئوال می‌برد.

وی افزود که حضور نیروهای حشد شعبی و حزب کارگران کوردستان (پ.ک.ک) در شنگال، مانع از اجرای توافق شده‌اند و این موجب شده که شنگال تاکنون بازسازی نشود.

نیروهای یاد شده، در زمان جنگ داعش برای کمک به آزادسازی شنگال وارد آن شهر شدند، اما اکنون حاضر به خروج از آن نیستند و ادعای مشارکت در اداره امور منطقه را دارند.

یکی از مفاد توافق عادیسازی اوضاع شنگال، خروج نیروهای غیربومی از آن شهر است.

مقام سازمان ملل، تاکید کرد که جامعه بین‌‌المللی با دیده اهمیت به اجرای توافق عادیسازی اوضاع شنگال می‌نگرد، زیرا طرح‌های عمرانی بسیار هستند که فقط در صورت اجرای توافق، قابل اجرا می‌باشند. "تا زمانی که یک مدیریت قابل اعتماد ایجاد نشود، امکان اجرای طرح‌های عمرانی وجود ندارد".

توافق عادیسازی اوضاع شنگال، در اکتبر ٢٠٢٠ بین دولت اقلیم کوردستان و دولت فدرال عراق امضا شده است و ایالات متحده آمریکا و سازمان ملل از اجرای آن حمایت کرده‌اند.

مرکز تحقیقات خاورمیانه (میری)، هر سال با حضور مقام‌های سیاسی، اساتید دانشگاه، شخصیت‌‌های مطرح در عرصه‌های سیاست و اقتصاد و دیپلمات‌های خارجی، تحت عنوان دیدار میری، نشست‌هایی ویژه برای بررسی مسائل اقلیم کوردستان، عراق و منطقه، برگزار می‌کند.

ب.ن