تشدید تحرکات دیپلماتیک همزمان با شدت یافتن حملات اسرائیل به غزه

جنگ اسرائیلی‌ها فلسطینیان در حالی ششمین روز خود را سپری می‌کند که ابر سنگینی از دود و ابهام آینده‌ی غزه و منطقه را فرا گرفته است
دود غلیظ ناشی از حملات اسرائیل بر فراز غزه
دود غلیظ ناشی از حملات اسرائیل بر فراز غزه

اربیل (کوردستان ۲۴)– ششمین روز درگیری میان اسرائیل و حماس در حالی همراه با تشدید تحرکات دیپلماسی آغاز شد با تشدید حملات اسرائیل و اصرار دو طرف به تداوم جنگ ادامه یافت.

تحرکات دیپلماتیک ایران که از جنبش حماس در برابر اسرائیلی‌ها حمایت می‌کند، پس از آن آغاز شد ک آنتونی بلینکن وزیر خارجه‌ی آمریکا حامی اسرائیل خود وارد اسرائیل شد.

ایرانی‌ها همچون یک نیروی منطقه‌ای و آمریکایی‌ها به عنوان نیرویی فرامنطه‌ای در حمایت از آرایش نیروهای متخاصم در این منازعات نقش اساسی را ایفا می‌کنند.

تشدید حرکات در رابطه با جنگ اسرائیل و فلسطینی‌ها

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه‌ی آمریکا، روز پنجشنبه در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفت اسرائیل اگرچه ممکن است آن‌قدر قوی باشد که به‌تنهایی از خود دفاع کند، اما تا زمانی که آمریکا وجود دارد در کنار شما خواهیم بود.

وزیر خارجه‌ی آمریکا در کنفرانسی خبری با نتانیاهو بر حمایت آمریکا از اسرائیل تأکید کرد
وزیر خارجه‌ی آمریکا در کنفرانسی خبری با نتانیاهو بر حمایت آمریکا از اسرائیل تأکید کرد

 

وزیر امور خارجه‌ی آمریکا بلینکن با تروریستی خواندن حملات حماس به اسرائیل گفت آنها جوانان را آتش زدند، به زنان تجاوز کردند و فرزندان را در برابر چشم والدینشان کشتند؛ همان‌طور که والدین را در برابر چشم فرزندانشان کشتند. او گفت البته می‌دانیم که حماس نماینده فلسطینیان نیست. به گفته آقای بلینکن دستکم ۲۵ آمریکایی در حملات حماس به اسرائیل کشته‌شده‌اند.

از سوری دیگر این جبهه، حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، امروز (پنج‌شنبه) برای گفتگو درباره‌ی منازعه اسرائیل و فلسطین به عراق، لبنان و سوریه سفر می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید دست‌کم ۲۵ آمریکایی در حمله حماس به اسرائیل کشته شده‌اند.

بلینکن همچنین تأکید کرد که واشینگتن برای آزاد شدن گروگان‌های حماس با اسرائیل همکاری می‌کند.

کوردستان ۲۴ در تویتر(ایکس)

همزمان با پرواز وزیران خارجه‌ی آمریکا و ایران به منطقه، خبرگزاری «واس»، عربستان گزارش کرد که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان و ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری ایران روز پنجشنبه در یک تماس تلفنی درباره‌ی تنش‌های نظامی جاری کنونی در غزه و پیرامون آن گفت‌وگو کردند.

وزیر خارجه‌ی ایران در آغاز سفر خود به سه کشور خاورمیانه  در بغداد با محمد شیاع السودانی نخست‌وزیر عراق فدرال دیدار کرد

 

ولیعهد سعودی تأکید کرد که پادشاهی عربی سعودی همه‌ی تلاش ممکن برای ارتباط با همه‌ی طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی جهت توقف تنش جاری در غزه را به‌کار می‌گیرد.

محمد بن سلمان ضمن ابراز مخالفت شدید سعودی با هرگونه حمله به غیرنظامیان و کشتن بی‌گناهان، بر ضرورت احترام به قوانین بین‌المللی انسانی تأکید کرد.

او در این گفت‌وگو بر موضع ثابت سعودی در پشتیبانی از مسئله فلسطین و حمایت از تلاش‌ها برای تحقق صلحی فراگیر و عادلانه که تضمین‌کننده‌ی حقوق مشروع مردم فلسطین باشد، تاکید کرد.

همزمان با این تحرکات دیپلماتیک، یک منبع رسمی ترکیه‌ای، پنج‌شنبه ۲۰ مهر به خبرگزاری فرانسه گفت که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه گفت‌وگو با جنبش فلسطینی «حماس» برای آزادی گروگان‌های اسرائیلی که در جریان عملیات غافلگیرانه‌ی شنبه توسط نیروهای این جنبش به غزه انتقال داده شدند را آغاز کرد.

کوردستان۲۴را در فیس‌بووک دنبال کنید

این منبع با تأیید اطلاعاتی که پیشتر کانال تلویزیونی «خبر ترک» ترکیه منتشر کرده بود، گفت: «در حال حاضر مذاکراتی برای آزادی گروگان‌های اسرائیلی در جریان است».

مقام‌های ترکیه ازجمله رجب طیب اردوغان پیش‌تر با اعضای حماس دیدار کرده بودند، اما از زمان آغاز درگیری تاکنون هیچ بیانیه رسمی از سوی آنکارا در رابطه با ارتباط آنها با جنبش حماس منتشر نشده است.

حمایت از حماس در فرانسه و منمنوعیت فعالیت این گروه در آلمان

اریک دوپون-مورتی وزیر دادگستری فرانسه در بخشنامه‌ای به دادستانی کل این کشور «تمجید از حملات حماس و معرفی آن به‌عنوان مقاومت مشروع در برابر اسرائیل» را «ستایش از تروریسم» و جرم اعلام کرد.

در این بخشنامه که رسانه‌های فرانسوی آن را منتشر کردند، دوپون-مورتی از دادستان‌ها خواسته تا در مقابل یهودستیزی، «پاسخ جزایی محکم و سریعی» داشته باشند.

پیش‌تر سفیر اسرائیل در پاریس مساجد این کشور و دیگر کشورهای اروپایی را متهم کرده بود که در چارچوب جمع‌آوری کمک برای مردم فلسطین، حماس و دیگر گروه‌های مسلح را تأمین مالی می‌کنند.

وزیر دادگستری فرانسه در نامه‌ی خود نوشت که وقوع حملات حماس علیه اسرائیل احتمالاً منجر به «افزایش جرائم یهودستیزانه» در فرانسه هم خواهد شد.

او این جرائم را شامل حمله‌ی فیزیکی به یهودی‌ها، حمله به اماکن مذهبی یهودیان و حتی اظهارنظر در ستایش از تروریسم دانست.

کوردستان۲۴ در تلگرام

صدراعظم آلمان، در بیانیه‌ای از ممنوعیت فعالیت «جنبش حماس» در آلمان پس از حملات روز شنبه این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی خبر داد.

اولاف شولتس، صدر اعظم آلمان
اولاف شولتس، صدر اعظم آلمان

 

به گزارش خبرگزاری‌ها، اولاف شولتز، تأکید کرده که برلین از هدف خود برای برقراری زندگی «دوستان اسرائیلی و فلسطینی» خود در کنار هم و بدون تروریسم دست نخواهد کشید.

شولتز در اظهارات خود از موضع محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در قبال حملات حماس انتقاد کرد و آن را «شرم‌آور» توصیف کرد.

در ادامه‌ی این تلاش‌های دیپلماتیک، یک مقام ارشد آمریکایی اعلام کرد که پس از حملات بی‌سابقه‌ی حماس به اسرائیل، واشینگتن شرکای خود را تشویق می‌کند تا از نفوذ خود بر این گروه اسلام‌گرای فلسطینی و حامی‌اش، جمهوری اسلامی، استفاده کنند. همزمان سفیر اسرائیل در چین از پکن خواست تا از روابط نزدیک خود با تهران برای مهار حماس استفاده کند.

مقام ارشد آمریکایی که نامش فاش نشده روز پنج‌شنبه، ۲۰ مهرماه، به خبرگزاری فرانسه گفت واشینگتن با مذاکرات تلفنی که چهارشنبه میان ولیعهد عربستان سعودی و رئیس جمهوری اسلامی درباره‌ی جنگ اسرائیل و حماس صورت گرفت، «هیچ مشکلی نداشت».

کودکان، قربانیان بی‌گناهی که تأثیری در افروختن آتش جنگ ندارند

همزمان با تشدید حملات طرف‌های متخاصم بازار انتشار اخبار ساختگی و تشدید پروپاگندای جنگ هم گرم می‌شود که در رفع ابهامات در این موارد نیازمند مدارک مستند است. بخشی از این نوع اخبار در جنگ اخیر اسرائیل و فلسطین قتل‌عام کودکان و  احتمال حضور "داعش" در میدان جنگ است.

در همین رابطه خبرگزاری آناتولی به نقل از یکی از مسئولان جنبش بین‌المللی نجات کودکان در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی فلسطین گفت که ۳۲۶ کودک طی حملات اسرائیل به نوار غزه کشته شده‌اند.

مقامات درمانی در غزه هم می‌گویند ۴۴۷ کودک و ۲۸۴ زن در میان ۱۴۱۷ نفری هستند که در جریان بمباران‌های اسرائیل از روز شنبه تاکنون کشته شده‌اند.

انتشار این خبر در حالی است که اسرائیلی پیش‌تر اعلام کرده بودند که حدود ۴۰ کودک در در حمله‌ی شنبه‌ی گذشته‌ی شبه‌نظامیان حماس در منطق کفرآزا کشته‌شده‌اند.

همزمان بنیامین نتانیاهو در نشست خبری خود در با وزیر خارجه‌ی آمریکا در روز پنجشنبه ضمن وعده شکست حماس از جهان خواست که با شبه‌نظامیان این گروه همانند گروه دولت اسلامی (داعش) رفتار کنند.

نتانیاهو همچنین گفت: «همان‌طور که داعش سرکوب شد، حماس نیز سرکوب خواهد شد.»

سخنان نتانیاهو در حالی ابراز که به گفته‌ی ارتش اسرائیل،‌ در میان تسلیحات و تجهیزاتی که از حدود هزار تا ۱۵۰۰ شبه‌نظامی حماس در عملیات روز شنبه در اسرائیل به‌دست آمده، پرچم داعش نیز دیده شده است.

همزمان با خطر گسترش جنگ دبیر کل ناتو می‌گوید "اسرائیل تنها نیست"

سفیر سابق لبنان در واشینگتن، پنجشنبه ۲۰ مهر در مصاحبه با «العربیه» گفت، تماس‌های بین‌المللی و منطقه‌ای با طرفین اسرائیلی و حزب‌الله برای جلوگیری از شعله‌ور شدن آتش جنگ در جنوب لبنان برقرار است و به نظر می‌رسد تاکنون کنترل تنش در چارچوب توافق‌های پیشین بین‌المللی نتایج مثبتی به همراه داشته است.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو

 

با تداوم درگیری بین گروه‌های فلسطینی و اسرائیل، نگرانی لبنانی‌ها از گسترش دایره‌ی جنگ در نوار غزه به جنوب لبنان و بدتر شدن اوضاع افزایش یافته است به‌ویژه که اسرائیل و حزب‌الله از یکشنبه گذشته تاکنون به تبادل پیام‌های تهدیدآمیز مبادرت کردند.

آنچه ترس لبنانی‌ها از جنگ را افزایش داده، بمباران و تبادل آتش بین حزب‌الله و سازمان‌های متحد فلسطینی از یک سو و ارتش اسرائیل از سوی دیگر در مرز شمالی این کشور است که طی دو روز گذشته افزایش یافته است.

همزمان با این رویدادها و انتشار خبر درگیری در مرزهای سوریه و اسرائیل و پس‌ازآن حمله‌ی اسرائیل به فرودگاه دمشق، ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو درحالی‌که در دومین روز از نشست وزرای دفاع ناتو در بروکسل متعهد به حمایت از اسرائیل شد گفت: "اسرائیل تنها نیست."

ناتو در بیانیه‌ای اعلام کرد که یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل از طریق یک تماس ویدئویی به همتایان خود در ناتو درباره‌ی حملات حماس علیه غیرنظامیان اسرائیل و اتباع چندین متحد ناتو توضیح داد.

استولتنبرگ گفت که ناتو "حملات تروریستی" را به شدیدترین وجه ممکن محکوم می‌کند.

در این بیانیه آمده است که متحدان ناتو "همبستگی خود را با اسرائیل اعلام و روشن کردند که این کشور حق دارد در برابر این اقدامات تروریستی غیرقابل‌توجیه از خود دفاع کند."

وعده‌ی بازگرداندن برق و مواد غذایی در قبال آزادی گروگان‌ها

حملات گسترده و مداوم هوایی اسرائیلی‌ها به حماس باوجود ۱۵۰ گروگان اسرائیلی و دیگر کشورها در دست شبه‌نظامیان حماس، برای ارتش اسرائیل مشکل ایجاد کرده است. درحالی‌که حماس پیش‌تر نسبت به حملات بدون اطلاع‌رسانی اسرائیلی‌ها هشدار داده بود، وزیر انرژی اسرائیل می‌گوید تا زمانی که حماس گروگان‌ها را آزاد نکند،‌ از ورود مایحتاج اولیه و کمک‌های بشردوستانه به غزه خبری نخواهد بود.

بیش‌تر:

جنگ اسرائیل و حماس با افزایش تحرکات جدید قدرت‌های جهان و منطقه وارد مرحله‌ی دیگری شد

وزیر دفاع اسرائیل: ضربه سختی خورده‌ایم و حماس را از بین می‌بریم