جنگ اسرائیل و حماس در دوازدهمین روز خود به تحولات جدیدی انجامید

حمله به بیمارستان غزه نشست رئیس‌جمهوری آمریکا با سران عرب درگیر نزاع با اسرائیل را برهم زد
تصویر مجروحان بیمارستان غزه
تصویر مجروحان بیمارستان غزه

اربیل (کوردستان ۲۴)– دوازدهمین روز جنگ اسرائیل و حماس ساعاتی پس از حمله به بیمارستان غزه و مرگ حدود ۵۰۰ نفر آغاز شد. انفجاری که با محکومیت شدید از سوی جهانیان روبرو شد و طرف‌های فلسطینی و اسرائیلی هرکدام آن را بر گردن دیگری می‌اندازد.

حمله به بیمارستان غزه کار هرکدام از طرفین جنگ باشد، از سوی مردم و نهادهای جهانی محکوم و به‌عنوان جنایت جنگی تلقی می‌شود.

افزایش تلفات جانی

در دوازدهمین روز ادامه‌ی این جنگ، وزارت بهداشت دولت خودگردان فلسطین می‌گوید که شمار کشته‌های فلسطینی از روز اول جنگ تاکنون، به ۳۳۰۰ نفر رسیده است.

به گفته‌ی وزیر بهداشت فلسطین، از هفتم اکتبر تاکنون،‌ ۳۳۰۰ فلسطینی جان خود را از دست داده‌اند و بیش از ۱۳ هزار نفر هم زخمی شده‌اند.

اسرائیل هم می‌گوید تاکنون ۱۳۰۰ نفر از ساکنان این کشور کشته شده‌اند.

سفر بایدن به خاورمیانه

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به تل‌آیو رسیده و با بنیامین نتانیاهو ملاقات کرده است. او قرار بود که با رهبران عرب هم دیدار کند که در پی حمله‌ به بیمارستان غزه این دیدارها لغو شد.

در پی لغو مرحله‌ی بعدی سفر رئیس جمهوری آمریکا که به گفتگو با رهبران اردن، مصر و تشکیلات فلسطینی در امان، پایتخت اردن اختصاص داشت، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده اعلام کرد که بایدن عصر چهارشنبه هنگام بازگشت به واشنگتن از داخل هواپیما با محمود عباس و رئیس جمهوری مصر تلفنی صحبت خواهد کرد.

بیش‌تر:

بایدن: حماس عذاب آور است و نماینده همه فلسطینی‌ها نیست

اسرائیل حمله به بیمارستان را به گردن جریان مخالف می‌اندازد

سخنگوی ارتش اسرائیل در رد اتهامات منتسب شده به این کشور درباره‌ی حمله به بیمارستان الاهلی شواهدی ارائه کرده و گفته از این انفجار ارتش اسرائیل فوراً این حمله را بررسی کرده است.

ارتش اسرائیل برای آنکه نشان دهد در حمله به بیمارستان المعمدانی شهر غزه نقش نداشته و مسئولیت کامل این حمله را متوجه طرف فلسطینی کند فایلی صوتی از گفتگوی دو نفر که ادعا می‌شود عضو حماس هستند را منتشر کرد

در گزارش جروزالم پست آمده است که در این فایل صوتی دو عضو حماس اذعان می‌کنند ترکش‌های موشکی که با آن به بیمارستان حمله شده «قطعاتی محلی و نه اسرائیلی» بوده‌اند.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز پس از ورود به تل‌آویو در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به انفجار در بیمارستان المعمدانی غزه اشاره کرد و گفت که «به نظر می‌رسد» حمله به این بیمارستان از سوی «طرف مقابل» صورت گرفته است، «نه اسرائیل»

وی در این خصوص گفت: «من از انفجار دیروز (سه‌شنبه) در بیمارستان غزه بسیار ناراحت و شوکه شدم و بر اساس آنچه دیدم، به نظر می‌رسد که این انفجار توسط طرف مقابل انجام شده است.»

ارتش اسرائیل روز چهارشنبه اعلام کرد که «شواهدی» دال بر مسئولیت گروه فلسطینی جهاد اسلامی در حمله صورت گرفته به بیمارستان المعمدانی در غزه در اختیار دارد.

سخنگوی ارتش اسرائیل طی یک کنفرانس مطبوعاتی تصریح کرد: «شواهدی که با همه شما به اشتراک خواهیم گذاشت، تأیید می‌کند که انفجار در بیمارستان غزه ناشی از شلیک نادرست راکت از سوی جهاد اسلامی بوده است.»

وی در ادامه گفت: این ارزیابی کاملاً حرفه‌ای و مبتنی بر اطلاعات، داده‌های سیستم‌های عملیاتی و تصاویر هوایی جمع‌آوری و مطابقت داده شده است.

در پی انتشار اظهارات اسرائیلی‌ها، جهاد اسلامی، دومین گروه بزرگ جنگجویان در نوار غزه، مسئولیت حمله به بیمارستان را رد کرده است.

محکومیت حمله به غیرنظامیان و دعوت به آرامش

وزارت خارجه‌ی چین،‌ بدون آن‌که به‌طور مشخص اسرائیل، یا شبه‌نظامیان فلسطینی را متهم کند، آنچه را که «حمله به بیمارستان غزه» می‌خواند، محکوم کرد و خواستار آتش‌بس فوری شد.

سخنگوی وزارت خارجه‌ی چین گفته: «چین از وقوع این حمله، که تلفات زیادی به بار آورد،‌ حیرت‌زده شده و آن را محکوم می‌کند».

رئیس‌جمهور روسیه با توصیف انفجار بیمارستان غزه به‌عنوان یک «تراژدی»، گفت: «کشته شدن صدها نفر در این حادثه،‌ نشان‌داد که باید درگیری بین اسرائیل و حماس،‌ پایان یابد».

ولادیمیر پوتین که در حاشیه‌ی نشستی در پکن صحبت می‌کرد، گفت امیدوار  است این حادثه تلخ،‌ تبدیل به نشانه‌ای برای پایان درگیری‌ها در اسرع وقت شود.

پیش‌تر وزارت خارجه‌ی روسیه خواستار انتشار همه‌ی مدارک و مستندات و تصاویر ماهواره‌ای از سوی اسرائیل شده بود.

وزیر خارجه‌ی بریتانیا درباره‌ی «عجله در نتیجه‌گیری» در ارتباط با انفجار بیمارستان الاهلی غزه هشدار داد.

در اقلیم کوردستان، پیشوا هورامانی، سخنگوی دولت اقلیم کوردستان، پس از انتشار خبر کشته شدن بیش از ۵۰۰ نفر در حمله‌ی هوایی روز سه‌شنبه به بیمارستان معمدانی غزه، بیانیه‌ای منتشر و آن حمله را محکوم کرد.

بیش‌تر:

دولت اقلیم کوردستان حمله هوایی به بیمارستان معمدانی را محكوم کرد

صبوری برای دست‌یابی به واقعیت‌ها

جیمز کلورلی در شبکه ایکس،‌ توئیتر سابق، نوشت: «شب گذشته، خیلی‌ها درباره‌ی آنچه به مرگ‌های تأسف‌بار در حادثه‌ی بیمارستان الاهلی انجامید،‌ باعجله نتیجه‌گیری کردند. اشتباه در نتیجه‌گیری می‌تواند حتی جان‌های بیشتری را در معرض خطر قرار دهد. برای دستیابی به واقعیت‌ها،‌ صبور باشید و آنها را با دقت و شفافیت اعلام کنید».

وزیر خارجه‌ی بریتانیا پیش‌تر نوشته بود که این کشور با متحدانش برای کشف چندوچون حادثه و حفاظت از غیرنظامیان بی‌گناه همکاری می‌کند.

درخواست قطع روابط کشورهای اسلامی با اسرائیل

حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه‌ی ایران از کشورهای اسلامی خواسته روابط خود با اسرائیل را قطع کنند و به صادرات نفت به این کشور خاتمه دهند.

حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه‌ی جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در نشست سازمان همکاری اسلامی به جده عربستان سفر کرده در اظهاراتی خواستار قطع «فوری» روابط کشورهای اسلامی با اسرائیل شده است.

به گزارش رسانه‌های ایران، امیر عبداللهیان از این کشورها خواسته سفرای اسرائیل را از کشور خود اخراج کنند. آقای امیر عبداللهیان گفته «این انتظار وجود دارد که صادرات هرگونه نفت به سمت اسرائیل و هر پروژه‌ای بین کشورهای اسلامی و رژیم جعلی صهیونیستی وجود دارد، متوقف شود.»

اجلاس اضطراری سازمان همکاری اسلامی امروز در سطح وزیران خارجه در جده عربستان  برگزار می‌شود.

بیش‌تر:

جو بایدن و السودانی در مورد پیشگیری از گسترش جنگ اسرائیل و حماس گفتگو کردند