نخست‌وزیر عراق بر حفاظت از دیپلمات‌ها و مستشاران نظامی آمریکا در عراق تأکید کرد

"جنبش النجباء" در مخالفت با السودانی مستشاران آمریکایی را "اشغالگر" نامید
محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق فدرال
محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق فدرال

اربیل(کوردستان۲۴)- نخست‌وزیر عراق فدرال طی تماس تلفنی جداگانه با وزرای خارجه و دفاع آمریکا در موردحفاظت از نمایندگان دیپلماتیک و مشاوران نظامی ایالات‌متحده در عراق گفتگو کرد.

دفتر نخست‌وزیری عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد، محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق، روز دوشنبه، اول آبان ۱۴۰۲،  با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه و لوید آستین وزیر دفاع آمریکا درباره‌ی اوضاع عراق، غزه و خاورمیانه تلفنی گفتگو کرد.

در این دو گفت‌وگوی تلفنی بر تقویت روابط بغداد و واشنگتن بر اساس توافق راهبردی تأکید شد.

در این گفتگوهای تلفنی بر حفاظت از تیم‌های نظامی و مستشاری که برای مبارزه با تروریسم و داعش در عراق هستند و مأموریت آنها آموزش ارتش عراق است، تأکید گردید.

در پی این رویداد، سخنگوی رسمی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: "درحالی‌که دولت عراق حملات صهیونیستی به ساکنان نوار غزه را محکوم کرده و بارها خواستار پایان اوضاع وخامت بار برادران فلسطینی در پی این حملات شده است، بر مخالفت خود با حملات به پایگاه‌های عراق که شامل مقرهای مستشاران ائتلاف بین‌المللی است تأکید می‌کند.

در ادامه‌ی این بیانیه آمده است: "این مستشاران به دعوت رسمی دولت عراق و برای تداوم همکاری با نیروهای امنیتی عراق برای آموزش دادن، توانمندسازی و مشاوره بر اساس سازوکاری واضح که از سوی مراجع رسمی و دیپلماتیک عراق وضع شده، حضور دارند و نمی‌توان در زمینه امنیت و سلامت این مقرها سهل‌انگاری کرد".

در همین راستا، محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر و فرمانده‌ی کل نیروهای مسلح عراق به همه‌ی نیروهای امنیتی دستور داده عناصر عامل این حملات را تحت پیگرد قرار دهند و به هیچ  وجه اجازه‌ی آسیب به امنیت و ثبات که با فداکاری‌های بزرگ نیروهای مسلح محقق شده را ندهند.

پس از انتشار بیانیه‌ی دولت عراق، جریان "جنبش النجباء" که در ائتلاف تشکل دولت عراق بە ریاست محمد شیاع السودانی حضور دارد، در ساعات پایانی دوشنبه در بیانیه‌ای در واکنش به بیانیه‌ی دولت اعلام کرد کە " بیانیه‌ی دفتر اطلاع‌رسانی دولت که در آن پایگاه‌های نظامی دربردارنده‌ی «نیروهای نظامی اشغالگر آمریکایی» پایگاه‌های عراقی دانسته شده که مستشاران ائتلاف به دعوت رسمی دولت عراق در آن حضور دارند «موجب تأسف است».

بیش‌تر در این بارە:

آمریکا: به فعالیت دیپلماتیک خود در عراق و اقلیم کوردستان ادامه می‌دهیم

هشدار امنیتی آمریکا به دیپلمات‌ها و شهروندانش در عراق

پایگاه نظامی عین‌الاسد در استان انبار عراق هدفت سه موشک کاتیوشا قرار گرفت