تحرکات ایران و ترکیه برای پیشگیری از گسترش جنگ غزه به دیگر مناطق خاورمیانه

شمار قربانیان جنگ اسرائیل و حماس به ۸۷۹۶ نفر رسید

اربیل (کوردستان ۲۴)– همزمان با ورود جنگ اسرائیل و حماس به بیست‌وشش مین روز خود و ایجاد تحولات جدید در میدان جنگ و عرصه‌ی دپیلماسی ایران و ترکیه تحرکات جدیدی را برای پیشگیری از گسترش این جنگ به دیگر مناطق خاورمیانه آغاز کرده‌اند. 

ایران و ترکیه روز چهارشنبه ١٠ آبان ۱۴۰۲، خواستار برگزاری کنفرانسی برای پیشگیری از جنگ منطقه‌ای شدند.

حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه‌ی ایران، در سفر به آنکارا با هاکان فیدان همتای ترکیه‌ای خود دیدار کرد. وزیر امور خارجه ترکیه در نشست خبری مشترک امروز گفت: "رئیس‌جمهور ایران در آینده نزدیک به ترکیه سفر خواهد کرد."

هاکان فیدان گفت: "اعمال استاندارد دوگانه برای اوکراین و فلسطین قابل‌قبول نیست" و ادامه داد که "نمی‌خواهیم بحران غزه به جنگی تبدیل شود که کشورهای منطقه را تحت تأثیر قرار دهد. ما از بازیگران بین‌المللی می‌خواهیم که مشوق صلح پایدار باشند".

امیر عبداللهیان نیز با استقبال از همکاری مشترک دو کشور گفت که اسرائیل به "کشتار زنان، کودکان و غیرنظامیان و نسل‌کشی و جنایات جنگی در غزه ادامه می‌دهد".

رسانه‌های فارسی‌زبان گفته‌اند این سفر با هدف گفتگو درباره‌ی موضوعات دوجانبه و همچنین بحث بر سر آخرین تحولات در غزه ازجمله «دستیابی به آتش‌بس و توقف فوری جنگ» انجام شده است.

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه پیش‌تر طی سخنانی در تجمع اعضای حزب مطبوعش (حزب عدالت و توسعه) بر حمایت خود از حماس در جنگ با اسرائیل تأکید کرده و

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز روز چهارشنبه از کشورهای اسلامی خواست ضمن قطع «همکاری اقتصادی» با اسرائیل «راه صدور نفت و ارزاق» به این کشور را مسدود کنند.

رهبر جمهوری اسلامی ایران گفت آمریکا، فرانسه و بریتانیا نیز در کنار اسرائیل در مقابل فلسطینی‌ها قرار گرفته‌اند. وی تأکید کرد که اگر حمایت و پشتیبانی آمریکا از اسرائیل وجود نداشت این کشور "در همان هفته‌ی اول از بین رفته بود".

در ادامه‌ی واکنش‌های ایران احمد وحیدی وزیر کشور کابینه‌ی ابراهیم رئیسی در پاسخ به اتهام آمریکا به ایران در مورد حملات به نیروهای آمریکایی در منطقه گفت: «ممکن است هرجایی آنها را به‌عنوان مقصر اصلی مورد هدف قرار دهند که ربطی به ایران ندارد.»

احمد وحیدی گفت: "اسرائیل با چراغ سبز آمریکا این جنایات را در غزه انجام می‌دهد و آمریکا این جنگ را مدیریت می‌کند. طبیعی است که مسلمانان نسبت به ظلمی که مردم غزه می‌شود، ناراحت هستند و امریکا باید بداند اقداماتش بی‌پاسخ نمی‌ماند.»

همزمان با تلاش ترکیه و ایران و اظهار عالی‌رتبه‌ترین رهبران این دو کشور مهم خاورمیانه، این تحولات و تحولات دیگری در جنگ اسرائیل حماس صورت گرفت که به طور خلاصه می‌توان به آن پرداخت:

-‌ وزارت بهداشت حماس در نوار غزه روز چهارشنبه اعلام کرد که شمار قربانیان جنگ در این باریکه به ۸۷۹۶ نفر رسیده است.  طبق همین گزارش ۳۶۴۸ نفر از کشته‌شدگان کودک هستند. به گفته وزارت بهداشت حماس ۲۲۹۰ نفر از قربانیان نیز زن بود

-‌ مقام‌های مصری روز چهارشنبه اعلام کردند که اولین گروه از مجروحان فلسطینی از نوار غزه وارد این کشور شدند.   بنا به همین گزارش‌ها اولین آمبولانس‌ها از باریکه غزه وارد مصر شدند.

-‌ گروه حماس روز چهارشنبه اعلام کرد که هفت نفر از گروگان‌ها در جریان حمله اسرائیل به جبالیا در نوار غزه کشته شدند. به گفته‌ی حماس سه نفر از گروگان‌های کشته‌شده «اتباع خارجی» بودند. ارتش اسرائیل روز سه‌شنبه به اردوگاه جبالیا در شمال غزه حمله کرده بود.

- به گفته‌ی مأموران مرزبانی فلسطینی در گذرگاه رفح،‌ حدود ۷۰۰۰ شهروند خارجی و دوتابعیتی برای عبور از این گذرگاه نام‌نویسی کرده‌اند.

این مأموران می‌گویند قرار است روزانه ۵۰۰ نفر از این افراد،‌ با عبور از گذرگاه رفح،‌ وارد مصر شوند.

در روز چهارشنبه، نخستین روز اجرای این توافق، بیش از ۸۰ زخمی غیرنظامی هم پیشاپیش شهروندان دو تابعیتی از گذرگاه رفح وارد مصر می‌شوند.

بیش‌تر:

جنگ غزه با مرگ ٣١ خبرنگار و کشته و مجروح شدن ۴۲۰ کودک وارد بیست و پنجمین روز خود شد

٣٢ عضو مجلس نمایندگان عراق خواستار بستن سفارت آمریکا و قطع رابطه با حامیان اسرائیل شدند