مسرور بارزانی سنگ بنای مرکز رادیوتراپی درمانی سرطان دهوک را گذاشت

در اقلیم کوردستان سالانه ۷۰ میلیارد دینار برای داروهای سرطان و تجهیزات پزشکی تأمین می‌شود
مسرور بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کوردستان
مسرور بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کوردستان

اربیل (کوردستان ۲۴)– مسرور بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کوردستان، روز دوشنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۲، سنگ بنای یک مرکز  رادیوتراپی درمانی سرطان را در دهوک گذاشت.

نخست‌وزیر اقلیم کوردستان هنگام گذاشتن سنگ بنای این بیمارستان ضمن اشاره به اینکه سالانه ۷۰ میلیارد دینار برای درمان بیماران سرطانی در اقلیم کوردستان هزینه می‌شود، گفت: " از دولت عراق می‌خواهم که به ما در تهیه‌ی دارو و تجهیزات پزشکی کمک کند".

مسرور بارزانی گفت: امروزه سرطان یک معضل بزرگ در جهان است، با وجود پیشرفت‌های بهداشتی، متأسفانه سالانه میلیون‌ها نفر به دلیل عوامل مختلف، تغییرات محیطی، سبک زندگی و رژیم غذایی و همچنین عدم‌تشخیص زودهنگام موارد سرطان جان خود را از دست می‌دهند.

وی افزود: هدف از افتتاح این مرکز این است که شهروندان عزیز در استان دهوک نیازی به انتقال بیماران خود به خارج از کشور یا سایر شهرهای کوردستان نداشته باشند.

نخست‌وزیر گفت: "در اقلیم کوردستان چندین بیمارستان و مرکز مبارزه با سرطان وجود دارد که هرماه هزاران نفر برای درمان به آنها مراجعه می‌کنند. بسیاری از ساکنان مناطق کوردستانی خارج از اقلیم کوردستان و استان‌های سراسر عراق نیز در این بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مداوا می‌شوند."

مسرور بارزانی افزود: در اقلیم کوردستان قانون ویژه‌ای برای صندوق مددکاری بیماران سرطانی داریم که از طریق آن سالانه ۷۰ میلیارد دینار برای داروهای سرطان و تجهیزات پزشکی تأمین می‌شود.

بر اساس آمار وزارت بهداشت در اقلیم کوردستان، میزان ابتلا به سرطان کمتر از استانداردهای جهانی است و در سال ۲۰۲۲، ٩هزار و ۶۱ نفر در اقلیم کوردستان به سرطان مبتلا شده‌اند که این رقم روزانه حدود ۳۲ نفر است و این رقم از استانی به استان دیگر تغییر می‌کند. در اربیل ۴هزار و ۳۰۴ نفر، سلیمانی ٣هزار ۳۲۳ نفر و دهوک هزار و'۴۳۴ براثر این بیماری جان باخته‌اند. شایع‌ترین سرطان‌ها در اقلیم کوردستان از انواع سرطان‌های سینه، روده بزرگ، ریه، پوست، کلیه، پروستات، سرطان خون، مغز و رحم هستند.