شهروندان اقلیم کوردستان ویزای چین را در اربیل دریافت می‌کنند

"می‌خواهیم اربیل با یکی از شهرهای چین خواهرخوانده شود"
امید خوشناو، استاندار اربیل و لیو جون، سرکنسول جمهوری خلق چین در اقلیم کوردستان
امید خوشناو، استاندار اربیل و لیو جون، سرکنسول جمهوری خلق چین در اقلیم کوردستان

اربیل (کوردستان٢٤) – با آغاز سال میلادی جدید، شهروندان اقلیم کوردستان ویزای چین را در اربیل دریافت می‌کنند و سرکنسول چین در اقلیم، ابراز تمایل کرد که اربیل با یکی از شهرهای چین خواهرخوانده شود.

استانداری اربیل، در بیانیه‌ای اعلام کرد که امید خوشناو، استاندار اربیل، امروز یکشنبه ١٢ نوامبر، از لیو جون، سرکنسول جمهوری خلق چین در اقلیم کوردستان، استقبال کرده است.

بر پایه بیانیه در این دیدار، دو طرف درباره مراحل صدور ویزا برای شهروندان اقلیم کوردستان توسط کنسولگری چین، تبادل نظر کرده‌اند، امری که مقدمات آن برای شروع در ژانویه ٢٠٢٤، فراهم شده است.

پیش از این ویزای سفر به چین در بغداد، پایتخت عراق صادر می‌شد.

در این دیدار سرکنسول چین، پیشرفت‌ها در اربیل، پایتخت اقلیم کوردستان را ستوده و بر اهمیت جایگاه اربیل به عنوان شهری تاریخی و باستانی تاکید کرده است. همچنین ابراز امیدواری کرده که دوستی دیرین بین اقلیم کوردستان و چین در زمینه های تجارت، صنعت، کشاورزی و گردشگری، توسعه بیشتری پیدا کند.

در بیانیه آمده است که دو طرف همچنین ساخت پارکی در اربیل با طراحی چینی را بررسی کرده‌اند که قرار است با مدیریت مشترک در زمینی به مساحت ١٥ هزار متر مربع، احداث شود.

سرکنسول چین، به طور رسمی از استاندار اربیل برای سفر به آن کشور دعوت و ابراز تمایل کرده که اربیل خواهرخوانده یکی از شهرهای چین شود.

کنسولگری چین در اقلیم کوردستان، در ٣٠ دسامبر ٢٠١٤ گشایش یافت.

در حال حاضر، شمار زیادی از شرکت‌های چینی در زمینه‌های انرژی، مصالح ساختمانی، برق و برخی زمینه‌های دیگر در اقلیم کوردستان، فعالیت دارند.

پکن و اربیل روابط اقتصادی نزدیکی دارند. در سپتامبر ٢٠٢٢، یک سرمایه‌گذار چینی در اربیل، اقدام به احداث شهرک گردشگری با هزینه پنج میلیارد دلار کرد. طرحی که در زمینی به مساحت دو هزار متر مربع و با عنوان (شهرک شاد) احداث می‌شود، هشت هزار فرصت شغلی ایجاد می‌کند و شامل ویلا، ‌آپارتمان مسکونی، مرکز ورزشی، شهر بازی، آکوا پارک، هتل، بازار، مدرسه، بیمارستان و برخی خدمات دیگر می‌شود.

همچنین شرکت پاورچاین و شرکت دابین گروپ کوردستان، به طور مشترک یک کارخانه سیمان با ظرفیت شش هزار تن در استان اربیل، احداث می‌کنند.

ب.ن