مسئول بخش انتخاباتی پارت دموکرات کوردستان در کرکوک: نتیجه‌ی این انتخابات برای کوردستانیان کرکوک تعیین کننده است

انتخابات استانی عراق در ٢٧ آذر سال جاری برگزار می‌شود

اربیل(کوردستان ۲۴) - مسئول بخش انتخاباتی پارت دموکرات کوردستان در کرکوک می‌گوید: نتایج این انتخابات برای کوردستانیان کرکوک تعیین‌کننده است و از همه‌ی شهروندان کورد می‌خواهیم برای دریافت کارت بیومتریک و شرکت در انتخابات شوراهای استانی اقدام کنند.

سامان رشید، مسئول بخش انتخاباتی پارت دموکرات کوردستان در کرکوک، به کوردستان ۲۴ گفت که ۷۷ درصد از مردم کرکوک برای دریافت کارت بیومتریک ثبت‌نام کرده‌اند و بر این اساس ۸۸۹ هزار و ۷۴۵ رأی‌دهنده در لیست رأی‌دهندگان ثبت‌نام کرده‌اند. چنانکه کمسیون عالی نظارت بر انتخابات اعلام کرده است، تنها کسانی که برای شرکت در انتخابات ثبت‌نام کرده‌اند، رأی‌دهنده محسوب می‌شوند.

وی افزود: پیش‌تر شعبه‌های رأی دهی به مدت یک ماه در کرکوک باز شده بود، ۱۴ هزار رأی‌دهنده ثبت‌نام کردند، اکنون ۱۲۸ و ۷۱۷ کارت جدید صادر شده است و شهروندان می‌توانند برای دریافت کارت به ۴۳ مرکز ثبت‌نام رأی دهندگان مراجعه کنند.

سامان رشید ابراز امیدواری کرد که  مردم کرکوک با اشتیاق برای دریافت کارت خود اقدام کنند، زیرا تنها رأی دهندگانی می‌توانند در این انتخابات شرکت کنند که دارای کارت بیومتریک باشند و این انتخابات برای ما کوردها بسیار مهم و تعیین کننده است.

وی همچنین گفت: ما از سال ۲۰۰۳ سعی کردیم مشکلات مناطق مورد مناقشه را بر مبنای قانون اساسی حل کنیم و کرکوک هم یکی از مناطقی است که بیشترین تغییر بافت جمعیتی به زیان کوردها در آن صورت گرفته است. ما تلاش کرده‌ایم که از طریق اجرای اصل۱۴۰ قانون اساس اقدامات لازم را انجام بدهیم، ما در اجرای این اصل تعلل شده است.

پس از خیانت ۱۶ اکتبر، تلاش برای ادامه‌ی تغییر بافت جمعیتی در کرکوک که پیش‌تر در زمان زمامداری حکومت بعثی آغاز شده بود، شش سال شش سال است ادامه دارد.  بسیاری از مردم به کرکوک آورده شدند و حاکمان در تلاش‌اند تا از طریق کسانی که می‌آورند جمعیت شهر را تغییر دهند و می‌خواهند زمین‌های کرکوک را به نظامیانی واگذار کنند که حدود ١٠ سال است در این استان حضور دارند.

انتخابات شوراهای استانی عراق قرار است در ٢٧آذر ۱۴۰۲ (۱۸ دسامبر ۲۰۲۳) با شرکت بیش از ۲۳ میلیون رأی دهنده برگزار شود. یک میلیون و دویست هزار رأی دهنده‌ی واجد شرایط شرکت در این انتخابات کرکوک هستند.