آتش‌بس موقت جنگ اسرائیل و حماس بامداد روز جمعه آغاز می‌شود

به گفته‌ی وزیر خارجه‌ی ایران "اگر آتش‌بس ادامه پیدا نکند، دیگر گروه‌های جبهه‌ی مقاومت هم وارد نبرد می‌شوند"

اربیل (کوردستان ۲۴)– وزارت خارجه‌ی قطر روز پنجشنبه٢ آذر ۱۴۰۲ اعلام کرد که ۱۳ گروگان در دست گروه حماس بعدازظهر جمعه آزاد می‌شوند.

ماجد الانصاری، سخنگوی وزارت خارجه‌ی قطر می‌گوید، فهرست گروگان‌هایی را که قرار است حماس آزاد کند، دریافت شده است. طبق این گزارش، آتش‌بس از ساعت هفت صبح روز جمعه آغاز می‌شود و اولین گروه از گروگان‌ها نیز ساعت چهار بعدازظهر آزاد می‌شوند.

سخنگوی وزارت خارجه‌ی قطر گفت که به دلایل امنیتی جزئیات نحوه‌ی تحویل گروگان‌ها اعلام نمی‌شود.

در چارچوب توافق اخیر میان اسرائیل و حماس با میانجی‌گری آمریکا و قطر، قرار است در ازای آزادی ۵۰ گروگان در دست حماس، ۱۵۰ زندانی فلسطینی نیز آزاد شوند و وقفه‌ای چهار روزه در جنگ غزه برقرار شود.

دفتر نخست‌وزیر اسرائیل نیز دقایقی پس از اظهارات سخنگوی وزارت خارجه‌ی قطر در خصوص آزادی ۱۳ گروگان در مرحله اول اجرای توافق آتش‌بس موقت، تأیید کرد که اسامی این افراد را دریافت کرده است.

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل روز پنجشنبه گفت که پیش‌بینی می‌کند جنگ علیه گروه افراطی حماس دو ماه دیگر طول بکشد.

گزارش‌ها حاکی است که وزیر دفاع اسرائیل در جریان بازدید واحد عملیات ویژه نیروی دریایی این کشور گفت: «این یک وقفه کوتاه‌مدت خواهد بود که در پایان آن، جنگ به شدت دوباره ادامه خواهد داشت.»

یوآو گالانت افزود:«ما برای بازگرداندن گروگان‌های بیشتر فشار وارد خواهیم کرد. حداقل دو ماه دیگر درگیری پیش‌بینی می‌شود.»

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه‌ی جمهوری اسلامی ایران هم روز پنجشنبه دوم آذر از بیروت عازم دوحه، پایتخت قطر شد.

این پنجمین سفر امیرعبداللهیان به قطر در مقام وزیر خارجه است. او در بیروت با مقام‌های لبنان ازجمله نجیب میقاتی، نخست‌وزیر،  نبیه بری، رئیس مجلس و حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان دیدار کرد. امیر عبداللهیان به تلویزیون المیادین گفت "اگر آتش‌بس ادامه پیدا نکند، جنگ گسترش خواهد یافت" و "دیگر گروه‌های جبهه‌ی مقاومت هم وارد نبرد می‌شوند."

بیش‌تر:

وزارت خارجه‌ی آمریکا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا به توافق میان اسرائیل و حماس واکنش نشان دادند

سنتکام: پهپادهای تهاجمی حوثی‌ها را در دریای سرخ سرنگون کردیم