ارتش عراق با لشکرکشی در استان کرکوک تعدادی از روستاهای کوردستانی را محاصره کرد

طرح تغییر بافت جمعیتی استان کرکوک از سوی رژیم بعثی عراق کوردستانیان این استان را با مشکلات زیادی مواجه کرده است

اربیل(کوردستان۲۴)- ارتش عراق شنبه‌شب (۴آذر ۱۴۰۲)، با گسیل کردن بسیاری از نیروهایش و محاصره‌ی چندین روستای کوردستانی در حومه‌ی دهستان "سرگران" استان کرکوک مانع فعالیت‌های کشاورزی آنان شد و تعدادی از کشاورزان را بازداشت کرد.

"دشتی آغا" یکی از کشاورزان روستای پلکانه به خبرنگار کوردستان۲۴گفت: ارتش عراق هفت کشاورز را به بهانه‌ی فعالیت کشاورزی در زمین‌های خودشان دستگیر کرده است.

به گفته‌ی این شاهد عینی "هیچ مبنای قانونی برای دستگیر کردن این کشاورزان وجود ندارد و همه‌ی آنان در زمین‌های خود مشغول کشاورزی هستند. کاری که ارتش عراق انجام می‌دهد تجاوز، ایجاد مخمصه و جنگ‌طلبی بود و به درخواست اعراب غیربومی به‌زور اسکان داده در این منطقه است."

در همین حال ساکنان منطقه‌ی سرگران از طریق کوردستان ۲۴ «از نمایندگان کورد در مجلس نمایندگان عراق خواستند وارد عمل شده و به ظلم و ستم اعمال شده بر کشاورزان کورد در این منطقه پایان دهند.

پیش‌ازاین کشاورزان روستاهای شهرستان سرگران به فرمانده عملیات مشترک کرکوک هشدار داده بودند که در صورت ادامه‌ی ممانعت ارتش عراق، تظاهرات گسترده‌ای برگزار خواهند کرد.

بر اساس یکی از بندهای اصل ۱۴۰ قانون اساسی عراق باید اعراب غیربومی وارداتی به محل خود بازگشته و بابت این نقل‌وانتقال غرامت دریافت کنند تا بخشی از مشکلات کوردها به‌عنوان ساکنان اصیل این سرزمین‌ها حل‌وفصل شود.

شایان‌ذکر است که حکومت بعثی عراق در سال‌های قبل از قیام ١٩٩١میلادی، با بیرون راندن کوردها در استان نفت‌خیز کرکوک و جای‌گزین کردن اعراب غیر مشغول بافت جمعیتی منطقه و بیرون راندن کوردها و اقلیت ترکمن از استان بود که این طرح با سرنگونی رژیم بعثی متوقف شد.

ساکنان استان کرکوک می‌گویند در سال‌های اخیر استاندار و مدیران تحمیلی در این استان درصدد زنده کردن همان طرح رژیم بعثی هستند و با اعمال خود آن را ادامه می‌دهند.