توافق اسرائیل و حماس برای تمدید آتش بس

"گروگانهای بیشتری آزاد می‌شوند"
یک تاکسی مملو از چمدان‌های مسافران فلسطینی که با انتشار خبر تمدید آتش بس به نوار غزه بازمی‌گردند، ٢٧ نوامبر ٢٠٢٣ گذرگاه مرزی رفح – عکس: خبرگزاری فرانسه
یک تاکسی مملو از چمدان‌های مسافران فلسطینی که با انتشار خبر تمدید آتش بس به نوار غزه بازمی‌گردند، ٢٧ نوامبر ٢٠٢٣ گذرگاه مرزی رفح – عکس: خبرگزاری فرانسه

اربیل (کوردستان٢٤) –  دولت اسرائیل و گروه شبه‌نظامی حماس به میانجیگری قطر، برای تمدید آتش بس به مدت دو روز دیگر، به توافق رسیدند.

ماجد الانصاری، سخنگوی وزارت خارجه قطر، امروز دوشنبه در صفحه رسمی خود در شبکه اجتماعی ایکس اعلام کرد که اسرائیل و گروه شبه‌نظامی حماس توافق کرده‌اند آتش بس موقتی را که قرار بود منقضی شود، به مدت دو روز دیگر تمدید کنند.

تمدید آتش بس، راه را برای آزادی بیشتر گروگان‌های اسرائیلی در ازای اسرای فلسطینی باز می‌کند.

بر اساس توافق برای آتش بس چهار روزه، حماس تاکنون ٣٩ گروگان اسرائیلی و اسرائیل نیز ١١٧ اسیر فلسطینی را آزاد کرده‌اند.

١٩ تبعه خارجی دیگر نیز تحت تدابیر جداگانه در غزه آزاد شده‌اند.

ستیزه‌جویان غزه در حمله بی سابقه ٧ اکتبر، حدود ٢٤٠ نفر را به گروگان گرفتند. حمله‌ای که مقامات اسرائیلی می‌گویند حدود ١٢٠٠ کشته برای آنها بر جای گذاشته است.

به گفته مقامات حماس، در واکنش شدید اسرائیل به آن حمله، نزدیک به ١٥ هزار نفر نیز در غزه کشته شده‌اند.

قرار بود توافق اولیه در ساعت ٧:٠٠ صبح روز سه‌شنبه ٢٨ نوامبر به پایان برسد.

اسامه حمدان، یکی از مقامات ارشد حماس، اعلام کرده که در حال تهیه فهرست جدیدی از گروگان‌ها برای آزادی هستند.

از طرفی دیگر، اسرائیل تمایل خود را برای تمدید آتش بس و تضمین آزادی گروگان‌های بیشتر نشان داده است.

ایلون لوی، سخنگوی دولت اسرائیل امروز دوشنبه به خبرنگاران گفت که آنها امیدوارند "در مسیر بازگرداندن همه به خانه، ٥٠ گروگان دیگر را بعد از امشب تحویل بگیرند."

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه ٢٦ نوامبر برای اولین بار پس از سال ٢٠٠٥ به غزه سفر کرد و در آنجا به سربازان اسرائیلی گفت که جنگ "تا پیروزی" ادامه خواهد داشت.

نخست وزیر اسرائیل، تاکید کرد که هیچ چیز آنها را متوقف نخواهد کرد و متقاعد شده‌اند که برای رسیدن به همه اهداف جنگ، قدرت و اراده دارند.

خبرگزاری فرانسه/ ب.ن