درخواست از بغداد برای ادامه پرداخت حقوق کارمندان اقلیم کوردستان

تا زمان اصلاح قانون بودجه عمومی عراق
مذاکرات اربیل و بغداد ادامه دارند
مذاکرات اربیل و بغداد ادامه دارند

اربیل (کوردستان٢٤) –  در دیدار هیئت مذاکرات دولت اقلیم کوردستان با نخست وزیر عراق، بر پرداخت حقوق کارمندان اقلیم تا زمان اصلاح قانون بودجه عمومی عراق، تاکید شد.

گزارشگر کوردستان٢٤ از بغداد گزارش داد که هیئت مذاکرات دولت اقلیم  کوردستان، امروز دوشنبه ٢٧ نوامبر در بغداد با محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق دیدار کرده و از وی خواسته‌اند که برای پرداخت حقوق ماه‌های (اکتبر، نوامبر و دسامبر) کارمندان اقلیم و تا زمان اصلاح قانون بودجه عمومی عراق اقدام کند، موضوع حقوق کارمندان را از هزینه‌های عمومی جدا سازد و به تاخیر در پرداخت حقوق کارمندان، پایان دهد.

بر پایه گزارش، نخست وزیر عراق اعلام کرده است که خواسته‌های هیئت مذاکرات اقلیم را در نشست شورای وزیران این کشور مطرح خواهد کرد تا در مورد آنها تصمیم‌گیری شود.

پس از سفر نخست وزیر اقلیم کوردستان به بغداد در ماه سپتامبر، اربیل و بغداد به توافق رسیدند که تا زمان اصلاح قانون بودجه، بغداد هر ماه مبلغ ٧٠٠ میلیارد دینار برای حقوق کارمندان به اقلیم پرداخت کند. بغداد به پرداخت حقوق ماه‌های (جولای، اوت و سپتامبر) متعهد شده است، اما هنوز حقوق سه ماه پایانی سال میلادی به کارمندان اقلیم پرداخت نشده‌اند.

با تشکیل دولت جدید عراق، بغداد در چارچوب توافقات ائتلاف اداره دولت، متعهد شد که سهم اقلیم کوردستان از بودجه عمومی عراق را تخصیص دهد. دولت اقلیم اعلام کرده که به رغم تصویب بودجه، دولت فدرال به توافقات پایبند نبوده است.

هیئت مذاکرات دولت اقلیم کوردستان، امروز دوشنبه وارد بغداد شد و با طرف عراقی موضوع ازسرگیری صادرات نفت اقلیم از بندر جیحان ترکیه را نیز بررسی می‌کنند.

ب.ن