آنتونیو گوترش: تمدید آتش‌بس غزه برای ارسال کمک‌ها کافی نیست

آتش‌بس موقت چهار روزه‌ی میان اسرائیل و حماس به مدت دو روز تمدید شده‌ است
آتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد
آتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد

اربیل(کوردستان۲۴)- آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، تمدید آتش‌بس میان اسرائیل و گروه حماس را «بارقه‌ای از امید» خواند، اما درعین‌حال هشدار داد که این مدت‌زمان برای ارسال کمک‌های انسان دوستانه به نوار غزه کافی نیست.

قطر که در مذاکرات اسرائیل و حماس نقش میانجی را ایفا می‌کند روز دوشنبه  ۶ آذرماه ۱۴۰۲، اعلام کرد که آتش‌بس اولیه چهار روزه برای دو روز دیگر تمدید شد.

آقای گوترش به خبرنگاران گفت: «بسیار امیدوارم که این [آتش‌بس] به ما اجازه دهد تا کمک‌های بشردوستانه‌ی بیشتری را برای مردم غزه که هم‌اکنون در رنج بسیار هستند، ارسال کنیم. و البته می‌دانیم که حتی با احتساب این مدت‌زمان، غیرممکن است که بتوانیم تمام نیازهای شدید جمعیت غزه را برطرف کنیم.»

سازمان ملل متحد تاکنون توانسته است تا کمک‌هایی را از طریق گذرگاه مرزی رفح در مصر به غزه برساند. این نهاد بین‌المللی درعین‌حال خواستار آن شده است که بتواند از طریق گذرگاه مرزی کرم ابو سالم نیز که تحت کنترل اسرائیل است، کمک‌های بشردوستانه وارد نوار غزه بکند.

گوترش همچنین گفت: «من صادقانه امیدوار هستم که امکان استفاده از گذرگاه‌های مرزی دیگر نیز فراهم شود، چراکه این امر روند توزیع کمک‌ها را تسهیل می‌کند.»

بیش‌تر:

اسرائیل لیست دومین گروه از گروگان‌ها برای مبادله را دریافت کرد

ناو آمریکایی کشتی توقیف‌شده مرتبط با اسرائیل را از دست حوثی‌ها نجات داد

توافق اسرائیل و حماس برای تمدید آتش بس

ساعاتی پیش‌ازاین اظهارات، استفان دوجاریک، سخنگوی دبیر کل سازمان متحد، گفته بود که مذاکرات باید با هدف تبدیل آتش‌بس موقت به آتش‌بس کامل انسان دوستانه ادامه یابد.

همزمان در آمریکا اعلام شد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌ی ایالات‌متحده طی هفته‌ی جاری پس از حضور در مقر ناتو به اسرائیل و دیگر نقاط خاورمیانه سفر می‌کند.

یک مقام ارشد وزارت خارجه‌ی ایالات‌متحده به شبکه‌ی تلویزیونی سی‌ان‌ان گفت که بلینکن در این هفته «پس از بروکسل، به اسکوپیه، اسرائیل، کرانه باختری و دوبی سفر می‌کند».

به گفته‌ی این مقام آمریکایی، آنتونی بلینکن در دیدارهای خود «بر ضرورت افزایش مدام کمک‌های بشردوستانه به غزه، آزادی همه‌ی گروگان‌ها و حفاظت بهتر از غیرنظامیان در غزه تأکید خواهد کرد».