مراسم مخصوص فعالیت‌های آژانس جایکای ژاپن در اربیل با حضور مسرور بارزانی برگزار شد

آژانس جایکای ژاپن ١٠ هزار نفر را در عراق آموزش داده است

اربیل(کوردستان ۲۴)- مراسم مخصوص فعالیت‌های آژانس جایکای ژاپن روز سه‌شنبه ٧ آذرماه ۱۴۰۲، با حضور مسرور بارزانی در اربیل برگزار شد.

در ابتدای این مراسم دکتر کنار هدایت، رئیس انجمن فارغ‌التحصیلان جایکا گفت که ژاپن از سال ۲۰۰۳ از طریق وزارت برنامه‌ریزی به دولت اقلیم کوردستان در چندین زمینه‌ی مهم کمک و هماهنگی می‌کند که برخی از آنها پروژه‌های بلندمدت هستند.

وی گفت که از سال ۲۰۰۳ تاکنون حدود ۱۵۰۰ کارمند اقلیم کوردستان به‌منظور بهبود بیشتر امور دولت در دوره‌های مختلف جایکا شرکت کرده‌اند.

در بخشی دیگر از این مراسم، هوتوشی ماتسوموتو سفیر ژاپن در عراق به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: مفتخرم که امروز در کنار شما هستم تا در واحد جایکا در اقلیم کوردستان شرکت کنم، به همه‌کسانی که در جایکا شرکت کردند تبریک می‌گویم.

سفیر ژاپن در این مراسم گفت: حدود ١٠ هزار نفر در جایکا در عراق و حدود ۱۵۰۰ نفر در برنامه‌های جایکا در اقلیم کوردستان شرکت کرده‌اند. افرادی که شرکت کردند قدرت و توانایی خوبی داشتند.

ما توانسته‌ایم از این تعداد استقبال کنیم، کسانی که موفق شده‌اند و از برنامه جایکا، وزارت برنامه‌ریزی دولت اقلیم کوردستان فارغ‌التحصیل شده‌اند، توانسته‌اند آنها را استخدام کنند، به آنها شغل بدهند و به آنها کمک کنند.

سفیر ژاپن گفت که " ژاپن در بازسازی عراق و اقلیم کوردستان نه تنها در قالب ارسال مواد کمک کرده است، بلکه از طریق جایکا تلاش کرده‌ایم تا تجربیات خود را در زمینه‌های ارتباطات، انرژی، بهداشت و حاکمیت توسعه دهیم و تجربیات خود را با آن‌ها به اشتراک بگذاریم. 

وی ادامه داد: من پیشنهاد کرده‌ام که روی موضوع آموزش در اقلیم کوردستان کار کنیم، زیرا ما آماده هستیم تا در این زمینه سریع کار کنیم، درگذشته از اکثر مناطق اقلیم کوردستان دیدار کرده‌ام و احساس کردم که  محصولات ژاپنی در اینجا طرفداران زیادی دارد.

سفیر ژاپن همچنین گفت: "هرکسی که در کوردستان از ژاپن بازدید کند و روند تحصیل در آن کشور را ببیند، به ژاپن اعتماد بیشتری خواهد داشت. هر یک از شما به ژاپن اعتماد دارید و ما به روابط دوجانبه بین اقلیم کوردستان و کسانی که از جایکا فارغ‌التحصیل شده‌اند، به عامل تقویت روابط اقلیم کوردستان و ژاپن تبدیل می‌شوند.

سفیر ژاپن در عراق اطمینان داد که به کمک به اقلیم کوردستان و حمایت از مردم اقلیم کوردستان به‌عنوان مردم واقعی ادامه خواهد داد.