سفیر ژاپن در عراق: سیاست‌ مسرور بارزانی برای تنوع بخشیدن به اقتصاد عالی است

"پایبندی به اصول فدرالیسم تنها راه حل اختلافات بین اربیل و بغداد است"
فوتوشی ماتسوموتو، سفیر ژاپن در عراق
فوتوشی ماتسوموتو، سفیر ژاپن در عراق

اربیل (کوردستان٢٤) – سفیر ژاپن در عراق، سیاست‌های نخست وزیر اقلیم کوردستان برای تنوع بخشیدن به اقتصاد را "عالی" دانست و می‌گوید که پایبندی به اصول فدرالیسم تنها راه حل اختلافات بین اربیل و بغداد است.

فوتوشی ماتسوموتو، سفیر ژاپن در عراق در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه خبری کوردستان٢٤ اظهار داشت که اقلیم کوردستان دارای رفاه و ثبات است و سیاست‌های مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان را برای تنوع بخشیدن به اقتصاد "عالی" دانست. او گفت:" این یک هدف استراتژیک بزرگ برای اقلیم کوردستان و عراق است."

ماتسوموتو، یادآور شد که سازمان غیردولتی ژاپنی یاماگاتا، بیش از ٣٠ مدرسه به ویژه در اطراف اربیل، پایتخت اقلیم کوردستان، ساخته است. "بیشتر آنها برای آوارگان داخلی از جمله آوارگان نینوا که پس از حملات داعش به اقلیم پناه آورده‌اند بوده است. در سال آینده هم مدرسه دیگری برای دانش‌آموزان کورد احداث می‌کند."

همچنین تاکید کرد که ژاپن هر ساله یک بورسیه تحصیلی به دانشجویان عراقی از جمله دانشجویان کورد می‌دهد که تعداد آنها بسیار محدود است. "در حال حاضر تنها چهار بورسیه تحصیلی وجود دارند، اما هر سال حداقل یک دانشجو برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا به ژاپن می‌رود."

به اقدامات ژاپن در اقلیم کوردستان نیز اشاره کرد و گفت که در سال میلادی جاری ساخت ایستگاه برق آبی دیرلوک را به پایان رسانده‌اند و در حال رایزنی برای تامین مالی طرح تصفیه آب و فاضلاب اربیل هستند. همچنین در حال اعزام کارشناسان ژاپنی به اقلیم کوردستان هستند تا در مشورت با مرکز تحقیقات کشاورزی اقلیم، نوع محصولات کشاورزی مناسب برای صادرات را مشخص کنند.

فوتوشی ماتسوموتو، در خصوص اختلافات اربیل و بغداد تاکید کرد که پایبندی به اصول فدرالیسم تنها راه حل اختلافات است و در سراسر عراق اقلیم برای تمرکززدایی بیشتر در اولویت قرار دارد. "این موضوع باید به صورت کاملا مسالمت آمیز بین بغداد و اربیل حل شود."

سفیر ژاپن در عراق، توافق عادیسازی اوضاع شنگال را نیز مورد توجه قرار داد و گفت که کشورش از اجرای آن حمایت می‌کند.

آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا) با همکاری و هماهنگی دولت اقلیم کوردستان، طرح‌های گوناگونی را در بخش‌های آب و فاضلاب، برق و کشاورزی اجرا می‌کند کە مهم‌ترین آن‌ها طرح توسعه‌ شهری اربیل، پایتخت اقلیم کوردستان است.

ب.ن