اقدامات مسرور بارزانی در راستای کاهش تاثیرات منفی تغییرات آب و هوایی

"اتکا به انرژی پاک و توسعه فضای سبز"
مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان
مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان

اربیل (کوردستان٢٤) – با حضور نخست وزیر اقلیم کوردستان در بیست و هشتمین کنفرانس آب و هوایی سازمان ملل متحد، در دبی، اقدامات کابینه نهم دولت در راستای حفاظت از محیط زیست و کاهش تاثیرات منفی تغییرات آب و هوایی، مورد توجه قرار گرفته‌اند.

کابینه نهم دولت اقلیم کوردستان به ریاست مسرور بارزانی، از آغاز به کار خود، در راستای حفاظت از محیط زیست و کاهش تاثیرات منفی تغییرات آب و هوایی، توجه بسیاری به بهره‌گیری از انرژی پاک و تجدید پذیر داشته و طرح‌های قابل توجهی اجرا کرده است.

دولت اقلیم در ماه اوت سال ٢٠٢١ مشعل سوزی در کلیه میادین نفت و گاز در سراسر اقلیم را ممنوع اعلام و جلوگیری از انجام را آغاز کرد.

مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان، در ماه می سال ٢٠٢٣، سنگ بنای بزرگترین نیروگاه انرژی خورشیدی در اقلیم را گذاشت.

این نیروگاه با هزینه ١٠٠ میلیون دلار و توان تولید ٢٥ مگاوات برق تاسیس شده و در سال ٢٠٢٤ به مرحله بهره‌برداری می‌رسد.

 نخست وزیر، در مراسم گشایش این طرح، در سخنانی ابراز امیدواری کرد که سرآغازی برای احداث طرح‌های مشابه در سراسر اقلیم باشد.

کابینه نهم دولت اقلیم، بیش از ١٠٠ حوضچه روباز برای ذخیره آب باران احداث کرده که علاوه بر جلوگیری از وقوع سیل، در بخش‌های کشاورزی و دامداری کاربرد دارند.

نخست وزیر اقلیم، در اکتبر ٢٠٢٣ یک کارخانه بازیافت قیر را افتتاح کرد که احداث آن با در نظر گرفتن استانداردهای زیست محیطی صورت گرفته و در نوع خود اولین کارخانه در سطح عراق و اقلیم کوردستان است.

دولت اقلیم کوردستان، در سال ٢٠٢٢ قانون منع آزار حیوانات وحشی را به تصویب رساند.

کابینه نهم، در سال ٢٠٢٢، قانون حفاظت از منابع آب در برابر آلودگی‌های صنعتی و تغییرات توپوگرافی ساخته دست بشر را تصویب کرد.

در چهار سال گذشته، به منظور جلوگیری از آتش‌سوزی، مناطق جنگلی اقلیم به مساحت شش میلیون متر مربع حصارکشی شده‌اند. بیش از سه میلیون نهال کاشته شده و حفر چاه غیرمجاز ٩٠ درصد کاهش یافته است.

در اقلیم کوردستان سه نیروگاه با اتکا به انرژی پاک، برق تولید می‌کنند و بیش از ٢٠ درصد زیرساخت برق در اقلیم به انرژی پاک متکی است.

در دوره کابینه نهم، فضای سبز از ١٥ به ٢٠ درصد افزایش پیدا کرده است.

دولت اقلیم در نظر دارد تا سال ٢٠٣٠ صد میلیون نهال بلوط در اطراف اربیل بکارد. در حال حاضر بیش از ٣٠٠ هزار نهال بلوط کاشته شده و طرح‌های مشابه دیگری نیز در دست اجرا هستند.

ب.ن