حشد ترکمانی خانه‌های کوردهای کرکوک را تصرف کرده است

نام محله کوردها را تغییر داده است
کرکوک
کرکوک

اربیل (کوردستان٢٤) – ده‌ها خانواده کورد کرکوک که خانه‌هایشان توسط حشد ترکمانی تصرف شده، اجازه سکونت در خانه‌های خود را ندارند.

گزارشگر کوردستان٢٤ از کرکوک گزارش داد که در شش سال گذشته، بیش از ١٦٠ خانه متعلق به ساکنان کورد کرکوک، در محله معسکر خالد، مصادره شده و در اختیار ترکمان‌های شیعه قرار گرفته است.

حشد ترکمانی که یک گروه مسلح ترکمان عراقی است و به عنوان بخشی از نیروهای حشدالشعبی فعالیت می‌کند، اجازه بازگشت به خانواده‌های کورد و سکونت آنها در خانه‌های خود را نمی‌دهد.

محله معسکر خالد یکی از محله‌های قدیمی کوردنشین کرکوک است. پس از ١٦ اکتبر ٢٠١٧ و لشکرکشی ارتش عراق و حشدالشعبی به کرکوک، نام محله به بدر تغییر یافت و بسیاری از ساکنان کورد آن ناچار به مهاجرت شدند.

یکی از مالکان که خانه‌اش مصادره شده، به گزارشگر کوردستان٢٤ گفت:"پس از ١٧ اکتبر به ما حمله کردند، خانه‌های ما را اشغال کردند و فروختند، من یک خانه در محله دارم و اجازه نمی‌دهند به آن بازگردم."

بر پایه گزارش، تمامی نمادهای کوردی از سطح شهر پاک شده و نیروهای اشغالگر در اقدامی تحقیرآمیز، در دست مجسمه پیشمرگ در میدان شهر، پرچم عراق را قرار داده‌اند. این مجسمه پس از پیروزی بر داعش، به عنوان نماد دلاوری نیروی پیشمرگ در جنگ علیه تروریسم ساخته و نصب شد و پرچم کوردستان در دست آن قرار داشت.

کوردها، پیروزی در انتخابات شوراهای استانی عراق را تنها راه حل برای پایان دادن به سیاست عرب‌سازی و جلوگیری از تغییرات جمعیتی در شهر می‌دانند.

در دهه ١٩٧٠ رژیم بعث، با اسکان مجدد اعراب و تصرف زمین‌های متعلق به کوردها، عملیات گسترده‌ای برای ایجاد تغییرات جمعیتی در کرکوک آغاز کرد که سیاست عربسازی نام گرفته است.

آهنگ انور، نامزد پارت دموکرات کوردستان در انتخابات شوراهای استان کرکوک، گفت:" ما در تلاش هستیم برای حل و فصل تمامی مسائل، اقدامات قانونی جدی از طریق دادگاه انجام دهیم."

پس از ١٦ اکتبر، نیروی پیشمرگ از کرکوک خارج شد و شمار زیادی از اعراب و ترکمان‌ها از مرکز و جنوب عراق به کرکوک منتقل شدند. این روند به طرق مختلف تاکنون ادامه دارد.

از آن زمان کوردها از بیشتر مناصب اداری به حاشیه رانده شده و اعراب و ترکمن‌ها جایگزین آنان شدند.

در حال حاضر در کرکوک که یک شهر کوردستانی است، جوامع کورد، عرب و ترکمان، زندگی می‌کنند.

بر پایه شواهد تاریخی ارایه شده از سوی مورخان، اقلیت ترکمان در دوران سلطه عثمانی‌ها برای دفاع از مرزهای امپراطوری عثمانی از ترکیه به کرکوک کوچانده شده‌اند و اقلیت عرب نیز با آغاز استخراج نفت در سال ١٩٣٠ با هجوم کارگران عرب برای کار در شرکت‌های نفتی، در کرکوک تشکیل شده است.

با سرنگونی رژیم بعث و تاسیس عراق جدید، برای رفع مسائل کرکوک، اصل ١٤٠ قانون اساسی عراق، تدوین شده در سال ٢٠٠٥، مبنی قرار گرفت که به دلیل اختلافات سیاسی، این اصل قانونی تاکنون اجرا نشده است.

بر مبنای اصل ١٤٠ قانون اساسی عراق، بایستی سرنوشت استان کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه، در سه مرحله مشخص شود. این مراحل به ترتیب عبارتند از: عادی‌سازی اوضاع، سرشماری و برگزاری همه‌پرسی محلی برای تعیین مالکیت آن مناطق.

برای اجرای این اصل قانونی، ستاد عالی اجرای اصل ١٤٠ تشکیل شد، که اختلافات شدید سیاسی عملا آن را منحل کرد، اما ائتلاف (اداره دولت) که بیشتر نیروهای سیاسی عراق را در بر گرفته است و دولت جدید عراق را تشکیل داده است، در نشستی با تشکیل مجدد ستاد عالی اجرای اصل ١٤٠ موافقت کرد و قرار است فعالیت‌های خود را در جهت زمینه‌سازی برای اجرای اصل ١٤٠ آغاز کند.

سرشماری‌هایی که در طول سالیان در کرکوک انجام شده‌اند، نشان می‌دهند که جمعیت کوردهای این استان در اثر اعمال فشارهای سیاسی و سیاست عرب‌سازی، به طور مداوم رو به کاهش بوده است، اما با اینحال و طبق آخرین سرشماری کوردها هنوز اکثریت کرکوک را تشکیل می‌دهند.

ب.ن